Windows 10’da Oyun Modu Nasıl Aktif Edilir?

10 Gösterim
0

Birçok Windows 10 oyuncusun merak ettiklerinden olan Windows 10’da oyun modu nasıl aktif edilir sorusunun yanıtı oldukça basittir. Birçok oyuncunun kullandığı bu mod, sağladığı kolaylıklar ve avantajlar bakımından bilgisayarı optimize etmekte ve oyuncuya çok daha iyi bir oyun deneyimi sağlamaktadır. Ayrıca bu mod, belirli Windows sürümlerinde yer almakta ve her güncellemede daha da geliştirilerek oyuncuların beğenisine sunulmaktadır. Modu kullanan kişi sayısı da her geçen gün artış göstermektedir.

Eğer sizde Windows 10’da oyun modu nasıl aktif edilir ve Windows 10 oyun modu ne işe yarar diye merak ediyorsanız yazının devamına göz atabilir ve modun nasıl aktif hale getirilebileceğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca modun kullanımına ve avantajlarına dair bilgiler de edinebilir ve modun size sağladığı faydaları da öğrenebilirsiniz.

Windows 10'da Oyun Modu Nasıl Aktif Edilir?

Windows 10’da Oyun Modu Nasıl Aktif Edilir?

Windows 10 Oyun Modu Ne İşe Yarar?

Birçok Windows 10 kullanıcısının kullandığı ve hakkında Windows 10’da oyun modu nasıl aktif edilir sorusunu sıklıkla sorduğu Windows 10 oyun modu, bilgisayarda ekstra yük oluşturan program ve Windows hizmetlerini geçici süre ile durdurmaya yarayan bir hizmettir.

Bu hizmet aracılığıyla birçok Windows hizmeti ve uygulama, geçici bir süre ile güvenle durdurulabilir ve ekstra iş yükü için bilgisayar hazır hale getirilebilir. Böylelikle bilgisayar, oyunlarda daha verimli çalışacak hale gelecek ve size çok daha yüksek FPS değerleri sunacaktır.

Ayrıca bu hizmetin bir diğer artısı, diğer uygulamalardan ve sistemden gelecek bildirimleri geçici süre ile durdurmasıdır. Yani oyun modu, oyun esnasında dikkat dağıtıcı her şeyi durduracak ve size çok daha keyifli bir oyun deneyimi sağlayacaktır.

Eğer sizde Windows 10’da oyun modu nasıl aktif edilir diye merak ediyorsanız, ayarı el ile açabilirsiniz. Ayrıca bazı oyunlarda od otomatik olarak açılacak ve sizin herhangi bir şey yapmanıza gerek kalmayacaktır.

Windows 10 Oyun Modu Gerçekten İşe Yarıyor mu?

Windows 10’da oyun modu nasıl aktif edilir sorusundan sonra en sık sorulan sorulardan biriside, oyun modunun gerçekten işe yarayıp yaramadığıdır. Cevap olarak ise evet, bu modun oyunlarda ekstra performans sağladığı söylenebilir. Lakin sistemin desteklediği oyunlar dahilinde bu mod işe yarayacak ve daha yüksek FPS değerleri almanıza imkan tanıyacaktır.

Sisteminizin, özellikleri bakımından kaldıramayacağı oyunlar için bu mod herhangi bir işe yaramayacak ve işe yarasa da oldukça düşük FPS artışları sağlayacaktır. O yüzden bu mod, sistemin desteklediği oyunlar dahilinde kullanılmalıdır.

Sisteminizin desteklediği oyunlar hakkında daha detaylı bilgi almak istiyorsanız, sistem özellikleriniz ile oynamak istediğiniz oyunlar minimum değerlerini karşılaştırabilir ve net bir yanıt alabilirsiniz. Ayrıca aynı özelliklere sahip sistemlerin inceleme videolarına da göz atabilirsiniz.

Windows 10 Oyun Modunun Sağladığı Avantajlar Nelerdir?

Windows 10 creators update ile birlikte sisteme dahil olan oyun modu, siz oyunculara birçok avantaj sağlayacak ve bu mod ile çok daha keyifli bir oyun deneyimi yaşayabileceksiniz. Birçok avantajı ve özelliği bulunan bu modu kullanmak için tek yapmanız gereken ise, sisteminize en son Windows güncellemelerini ve aygıt driverlarını yüklemek olacaktır. Ardından bu modu kullanabilir ve sisteminizin desteklediği oyunlarda daha yüksek FPS değerleri ile daha iyi görün kaliteleri alabilirsiniz.

İşe Windows 10 oyun modunun sizlere sağlayacağı birkaç avantaj;

  • Ekran kartı ve işlemciyi ekstra yüklerden arındırır,
  • Herhangi bir ek yazılıma ihtiyaç duymadan sisteme kurulabilir ve kullanılabilir,
  • Oyunlarda daha yüksek FPS değerleri ve çok daha iyi görüntü almanızı sağlar,
  • Kullanması tamamen ücretsiz ve oldukça kolaydır.

Windows 10 oyun modunun bu gibi avantajları bulunmakta ve bunların yanı sıra sağladığı ekstra özellikler de bulunmaktadır. Tüm bu avantajları ve özellikleri edinmek için sisteminizi en son sürüme güncelleyebilir ve oyunlarda daha yüksek FPS değerleri almaya başlayabilirsiniz.

Oyun Modunu Nasıl Etkinleştirilir?

Eğer sizde Windows 10 oyun modunu kullanmak ve çok daha iyi bir oyun deneyimi elde etmek istiyorsanız, ilk olarak oyun modunu aktif hale getirmelisiniz. Bunun için de ilk olarak sisteminizi güncellemeli ve en son Windows 10 güncellemelerini cihazınıza yüklemelisiniz. Güncellemeleri yükledikten sonra oyun çubuğunu açmalısınız. Oyun çubuğunu açmak için Windows başlangıç tuşu + G kombinasyonunu kullanabilirsiniz.

Oyun çubuğunu açtıktan sonra ise, ayarlar sekmesine gelmelisiniz. Ardından açılan sekmede, genel bölümünde yer alan oyun modu onay kutusunu işaretlemelisiniz. Böylelikle oyun modu aktif hale gelecek ve oyunu açtığınız an sistem algılayarak devreye girecektir. Bu sayede oyun içerisindeki FPS değeri yükselecek ve donma, takılma, kasma gibi problemlerin önüne geçilecektir. Ayrıca bildirimler de duracağı için, çok daha keyifli bir oyun deneyimi olacaktır.

Windows 10'da Oyun Modu Nasıl Aktif Edilir?

Windows 10’da Oyun Modu Nasıl Aktif Edilir?

Windows 10 Oyun Modunu Etkinleştirince Ne Oluyor?

Windows 10 içerisinde yerleşik olarka gelen yazılımlardan olan oyun modu, etkinleştirildiği zaman sistemde çeşitli değişikliklere yol açar. Bu değişikliklerin en temeli, oyun içerisinde gerekli olan Windows işlem ve hizmetlerinin durdurulmasıdır. Ayrıca oyun modu, ekstra RAM ve işlemci gücü için çoğu 3. parti yazılımı da durduracak ve oyun içerisinde daha iyi performans almanızı sağlayacaktır.

Kısacası oyun modu etkinleştirildiğinde, oyun içerisinde işlemciden, RAM’dan ve ekran kartından daha iyi ve optimum bir şekilde faydalanabilecek ve bu sayede oyunlarda çok daha yüksek performanslar, çok daha iyi görüntüler alabileceksiniz. Bunun için tek yapmanız gerekense, oyun çubuğuna giderek bu modu etkinleştirmek.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*