Ülkemizde Oyun Endüstrisi Ne Durumda?

55 Gösterim
0

Oyun severlerin sayısı gün geçtikçe daha da artmaktadır, buda ülkemizde oyun endüstrisi bakımından olumlu gelişmelere neden olmaktadır. Buna hem gelişen teknoloji hemde büyüyen ülke şartları etki etmektedir. Neredeyse her evde bir yada iki adet bilgisayar vardır ve oyun piyasası geliştikçe oyun endüstri de kalkınmaktadır. Türkiye oyun pazarı popülerlik ve sektördeki yeni girişimler ile her geçen gün daha da iyiye gitmektedir.

Genel Bakış Nedir?

Eski zamanlara nazaran artık oyun sadece oyun olarak kalmamaya başladı, insanlar bu işi paraya döktü ve girişimcilik rolü ile kendi şirketlerini kurmaya başladı. Türkiye bu konuda oyunculara destek olmaya devam ediyor, bu sayede ülkemizde oyun endüstrisi hızla gelişiyor.

Ülke bu konuda daha bilinçli bir hale geldi, yatırımlar bu yönde genişlemeye başladı ve ön yargılar azaltıldı. Oyun yazılım firmaları da son zamanlarda artış göstermeye başladı. Global oyun firmaları da bu gelişmelerinin farkında olduğu için Türkiye üzerindeki yatırımlarını arttırdı.

Espor

Espor, bilgisayar oyuncularının porfesyonel liglere katılan profesyonel oyuncularla tanıştığı ve oyun oynadığı bir platformdur. Bir oyunun espor olabilmesi için onun önce profesyonel olması gerekmektedir. Dünyada uzun zamandır var olan bu çılgınlık, Türkiye’de de son yıllarda oldukça popüler bir hal almaya başladı, buda ülkemizde oyun endüstri adına büyük bir gelişme.

Aslında bir spor branşı gibi düşünülebilir, fakat internet üzerinden olduğu için başına e gelmiştir. Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde kurulan Espor Federasyonu artık her yıl olacak şekilde faaliyetler düzenlemeye başladı. Lise düzeyinde seminerler verildi ve üniversite düzeyi için kredili dersler açıldı. Sadece espor veya ınfluencer olarak değil farklı alanlarda da çalışabilecekleri gösterildi.

Türkiye Oyun Sektörü

Ülkemizde oyun endüstri ve sektörü bazı gelişmeler sonucunda daha da gelişmeye başladı.

Bu gelişmeler;

  • Yeni girişimler
  • MOBA
  • Strateji
  • FPS
  • Gündelik mobil oyunların popülerliği
  • PC oyunlarının hala popüler olması
  • Espor etkinlikleri

Bu gelişmelere en çok katkı sağlayan ise genç kitledir. Yerel ve önemli olan şirketlerde bu gelişmeler üzerine yatırım yapmış, ülkemizde oyun endüstri ile bağlantılarını genişletmiştir. Bu sayede yerel ve küçük olan yazılım firmaları da global firmalar için oyun üretebilme şansı elde etmiştir.

Para Konusu

Türkiye her yıl oyun sektöründeki kazancını arttırmaktadır. 2018 yılında 864 milyon dolar iken 2019 yılında 1 milyar doları bulmuştur. 2020 yılında ise bunun katlanarak artacağı düşünülmektedir.

Mobil oyun sayısının artması ve bunlara yerellerinde eklenmesi ülkemizde oyun endüstrisi ve kazancı bakımından çok önemlidir. Aynı zamanda espor etkinlikleri de daha fazla kitleye ulaştı, mini oyun stüdyoları arttı. Ayrıca ESL Türkiye Şampiyonası’nın canlı yayında izlenmesi ve sosyal medya gösterimi rakamlarında ciddi artış yaşandı.

Türk Oyuncuların Katkısı

Ülkemizde oyun endüstrisi hızlandıkça Türk oyuncu sayısı da artmaya başladı. Yerelleştirmek bu konuda oldukça önemli bir hal aldı, bu sayede Türk oyunculara verilen değer arttı ve dışa bağımlılık azaldı. Yerel oyunlar daha fazla kitleye hitap etmeye başladı, burada topluluğun istekleri de analiz edildi. En çok ne tür oyun içeriklerinden hoşlandıkları saptandı.

Oyun içinde kendi dilini görmek de kişinin gururlanmasına ve daha fazla oynamasına neden oldu. Şuan günümüzde binlerce streamer bulunmaktadır en popüler ve dünyaca tanınanları ise 10’u aşkındır. En büyük oyun dağılım merkezi olan Steam’de rekor oyuncu artışı yaşandı.

Evde Kalma Süreci

Tüm dünyayı saran pandemi de oyun sektöründe önemli bir rol oynadı.

Gelişmeler;

  • Sosyalleşme aktiviteleri düşünce oyunlara olan yönelim arttı.
  • Birkaç sektörün mobil teknoloji ve dijital macera konusunda yaşadığı zorluklar oyun sektöründe yaşanmadı.

Bu gelişmeler oyun sektörünün hacminin genişlemesine katkıda bulundu.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*