Total War Saga: TROY İncelemesi

6 Gösterim
0

Günümüz çağı, çok çeşitli oyunları bir arada bulunduruyor fakat Total War Saga: TROY incelemesi yaptığımızda bir kez daha fark edeceksiniz ki, oyunların başını savaş, aksiyon ve strateji türleri çekiyor. TROY’da bir çeşit strateji oyunudur, Truva savaşlarına ithafen yapılmıştır fakat oyunca gemi ve denizci bulunmamaktadır. Bu çoğu oyun severi üzen bir detaydır. Tarihi unsurları seviyorsanız bu oyunu asla hayır diyemezsiniz. Diğer strateji ve aksiyon oyunları az çok benziyor olmasına rağmen yine de oldukça fazla dikkat çekiyor.

Oyunun Amacı Ne?

Total War Saga: TROY incelemesi için ilk diyeceğimiz şey, amacı olacaktır. Oyunun amacı Truva’yı ele geçirmektir. Fakat oyun belli bir kural doğrultusunda hareket etmiyor. Yani İtalya’daki olayları takip etmiyor.

Çünkü isterseniz Kral Agamennon ile beraber olup Yunanlılarla olup Truva’ya yelken açabilir, ister de Truvalı Paris olup Yunanlıları yani Sparta’yı ele geçirmeye çalışabilirsiniz. Yani belli bir takımda sürekli kalmanıza gerek yok. Tema iki takım içinde aynı yani belli bir hikaye yok, hikayeyi tamamen oyuncular kuruyor ve oynuyor.

İşte böyle olması herkes tarafından çok seviliyor, çünkü kimse kurallar çerçevesinde sıkışıp kalmak istemez. Oyundaki karakterlerde kendilerine göre farklı zorluk derecelerine sahip. Örneğin Kral Agamemnon kolay fakat Odysseus zor. Bu değerlendirmelerde işin içine tarih giriyor. Gerçek tarih oyunla adeta bir bütünlük içinde.

Oyun strateji oyunu olduğu için ilk başta zor gelebilir. Bu yüzden en kolay karakter, Agamemnon ile başlamak mantıklı olacaktır. Hem oyun esnasında eğitim notları da vermektedir. Oyundaki en önemli nokta, sadece savaşmak yetmiyor. Aynı zamanda ekonomi, diplomatik hamleler, halkın inanışları da korunmalıdır.

Total War Saga: TROY

Total War Saga: TROY

Tema

Total War Saga: TROY incelemesi için 2. önemli detay, temadır. Tema tüm oyunlarda önemli bir detaydır. Oyunun kalitesini belirler, konusu kötü olsa bile tema bir yerden kişiyi içine çeker. Oyun size başlangıçta nasıl kazanmak istediğiniz ile alakalı 2 seçenek sunuyor.

Bunlar;

  • Homeric victory
  • Total war victory

Total war daha kolay, ilk başlayanlar için oyunu çözmek adına güzel bir fırsattır. 100 şehri yağmalamak, düşmanı öldürmek gibi görevler tamamlanır. Homeric ise her karaktere göre farklı kurallar içerir.

Kaynakları Kontrol Etmek

Oyun elbette kazanmak ve kaybetmek üzerine kurulu fakat kaynakları kontrol etmekte oldukça önemli. En önemlileri yiyecek kaynakları fakat tahta, bronz ve altın da ihmal edilmemelidir. Oyunda yapay zeka oldukça iyi çalışıyor. Yani aranızın iyi olduğu bölgeye bir kaynak verdiğiniz zaman yapay zeka onu hediye olarak algılar. Yani takas işlemi geçerlidir. Örneğin 5 bronz verip 15 altın alabilirsiniz. Bu oyunun en iyi özelliklerinden biri, fakat ilerleyen zamanlarda yok olabilir. Eğer bir kaynağa çok ihtiyacınız varsa diğer oyunculardan isteyebilirsiniz, bunun için anlaşma imzalayabilir veya yağmalama da yapabilirsiniz.

Birlikler ve Kullanılanlar

Total War Saga: TROY incelemesi diğer önemli şey, iş birlikleri adına çok fazla seçeneğin olmaması. Birlikler genelde yaya. Bronz çağına bakıldığı zaman mızraklar daha fazla iş görüyor, tarihsel kaynaklara bakıldığı zaman at arabalarının da çok kullanıldığı görünüyor fakat oyunda çok yer verilmemiş.

At veya at arabası üstündeyken piyade birlikler ile savaşılıyor. Bu noktada az da olsa manevra kabiliyeti sıkıntısı yaşanabilir. Fakat saklanma mekaniği çok iyi bir şekilde çalışıyor, çalıların arkasına saklanabilir ve mükemmel bir avantaj elde edebilirsiniz.

Oyunda sanki hep mitolojik esintiler var sanılıyor. Yani sanki büyülü adamlar savaşıyor, askerler inek maskeli veya at kafalı değil. Normal atlı birliklerden bahsediyoruz, mitolojik simgeler oyun içinde özellikle karakterler üzerinde çok kullanılmamış. Mitoloji nerede etkili diye soracak olursanız, adak adayıp dua etmek oldukça önemli.

Adak adadıktan sonra tanrı veya tanrılardan güç kazanabilirsiniz, birliklerini güçlendirebilirsiniz. O dönemin tarihinde savaşa çıkmadan önce adak adandığı görünür, aynısını sizde yapabilirsiniz. Ayrıca hava durumu gibi olaylar da tanrılardan sorulmaktadır.

Total War Saga: TROY

Total War Saga: TROY

Harita Tasarımı

Total War Saga: TROY incelemesi yaparken dikkat edilecek diğer bir önemli nokta, harita tasarımı. Gerçekten oyuna farklı bir hava katan haritaya ne kadar bakarsanız bakın asla sıkılmazsınız. Deniz bir kere olmazsa olmazlar arasında, saklanılacak yerleri de oldukça fazla. Fakat zor koşullarda savaşmak istiyorsanız harita o yönden biraz zayıf. Kumluk veya çamurlu yerler oyunda yok denecek kadar az, belki tanrılarla aranızı kötü tutarsanız daha zor alanlara yönlendirilebilirsiniz. Kıyı şeritleri, Olimpos Dağı haritada bulunuyor ve oyuncuları gerçek anlamda tarihi bir seyahate çıkarıyor.

Kontrol Mekanizması

Total War Saga: TROY incelemesi yaparken mutlaka üzerinde durulması gereken bir detay, kontrol sistemidir. Çünkü oyunda çok sayıda kontrol butonu bulunur. Farklı istekler için farklı şeylere basmanız gerekir. Karakterin canı sıkıldı mı ona meşgul olacağı bir şey bul, karakter öyle durmamalı böyle durmalı, kazanma şartları derken ilk zamanlar can sıkıcı şeyler daha fazla göze çarpıyor. Fakat hepsinin öğrenildiği zaman rayına oturuyor ve oynaması keyifli bir oyuna dönüşüyor.

Aslına bakılırsa bir dönem oyunu olduğunu söyleyebiliriz. İşte bu yüzden yapacak çok şey var, fakat savaşlar zaman zaman yavaş ve tekdüze bir hal alıyor. Ama teması gerçekten çok zevkli, oynamasanız bile sırf içinde gezinmek, karakterlere ve haritaya göz atmak yetecektir. Arada bir de savaşa katılarak ilk günkü heyecanı kaybetmemiş olursunuz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*