MSI Z87 MPower Anakart İnceleme


(Admin) #1

İnceleme 5 Eylül 2013 tarihli arşivimizdendir. Geçmiş datalarımıza erişebildik tekrar yayınlıyoruz.

MSI‘nin İntel Haswell işlemcilerle uyumlu Z87 MPower bizi şık bir kutu tasarımıyla bekliyor. İki kat bir kutu tasarımına sahip MPower’in M harfinin altında yapışkanlı bir yer açılmış burda ise ufak resimli ipuçları yer alıyor.

Z87 MPower’in 8 adet SATA 6GB/s ve USB 3.0 çıkış noktası bulunuyor. Geniş kutu içeriğinin yanı sıra kutu dizaynının hoş olması hoş bir görüntü sağlıyor.

BIOS arayüzü

MPower’in oyunculara özel bir anakart olması nedeniyle en büyük özelligi Overclock ve dizayn’ın ön planda olması. Kolay BIOS ekranı ve anakartın üzerinde kolay tuşların bulunması Overclock işini oldukça kolaylaştırıyor. Aynı zamanda Wifi ve Bluetooth modülünün yer almasıda internet kablosu sorununu ortadan kaldırıyor. Anakartın üzerinde Clear CMOS, Easy button 3 ve Direct OC tuşları yer alıyor. Overclock’u direk tek tuşla yapma imkanı veren tuşların yanı sıra Debug LED ile durumunuzu kontrol edebiliyorsunuz.

MSI’nin Z87 modellerinde gördüğümüz özel BIOS ekranı MPower anakart ile dahada kullanılır hale geliyor. İntel Tuning aracı ile CPU ve sıcaklık değerlerini ölçebilirken aynı zamanda hız aşırtmanıza da yardımcı oluyor. MSI Command Center lite aracı ise hız aşırtma esnasında bilgisayarınızda ki gereksiz programları kapatmanıza ve Benchmark skorunuzun düşmesine imkan vermiyor. MSI’nin son hız aşırtma yazılımı ise Ramdisk. Command center’in lite sürümü anakartınızla birlikte verilirken 35 Dolar’a ise tam sürümünü alabiliyorsunuz, tam sürüm ile birlikte Ramdisk entergasyonu geliyor. Ramdisk aracı SSD disklere göre 20 kat daha fazla performans sunar.

İncelemizin başında da bahsettigimiz Wifi ve Bluetooth özelliğinin yanı sıra oyun içi internet performansını biraz daha detaylandıralım. Kutu içerisinde 2 adet anten ve wifi modülü çıkmakta. Kablosuz internet kullanmak isteyen kişiler için tasarlanmış.802.11 b/g/n ve Bluetooth 4.0 desteği ile yüksek baglantı hızını yakalamanızı saglarken aynı zamanda bilgisayarınızı kablosuz olarak TV’nize baglamanızıda saglıyor.

MSI’nin hız açırtma modüllerinin yanı sıra Kolay BIOS ekranıda oyun anakartlarıyla gelen büyük özelliklerden. GO2BIOS sistemi ile direk olarak bilgisayarınızı tekrar başlatıp tuş kombinasyonu yapmak yerine teş bir tuşa basarak direk olarak BIOS’a gidebiliyorsunuz. Click Bios 4 sistemi MPower modelinde Windows 8 için optimize edilmiş halde geliyor.

Kolay ve profesyonel bir arayüz deneyimi sunan Click Bios 4 monitörü, çoklu profil oluşturarak ayarlarınızı kaydetmenizi ve anında overlock yapmanıza yardımcı oluyor. Bu özellik ile ayarlarınızı birden fazla profile kaydediyorsunuz ve istediginiz zaman aktif edebiliyorsunuz. Hardware monitor ile overlock öncesi ve sonrası fan sıcaklıgını kontrol edebiliyorsunuz. Ayrıca grafikleri saklamanıza yardımcı olacak bir ekran görüntü alma özelligide mevcut. Board explorer ise anakartınızın üzerine takılı olan donanımlarınızı göstertir. Yanlış takılan donanımları gösteren ve amatör kişiler için oldukça kullanışlı bir araç.

MSI’nin Z87 oyun anakartı modellerinde sundugu diger bir özellik ise Killer Ethernet sistemi. Killer ethernet sistemi oyun oynarken sizin oyun ve internet trafiginizi test ediyor ve oyun trafiginize biraz daha öncelik tanıyor. Örnegin hem internetten dosya indirirken hem oyun oynadıgınızda Killer ethernet sistemi internet indirme hızınızı biraz düşürerek oyun trafiginizi arttırıyor. Bu özellik ile oyunlarda en yüksek ping performansını yaşıyorsunuz. Fakat internet hızınız normalde çok düşük ise bu özellik size çok da fayda etmeyecektir, internet hızınızı degil oyun trafiginizi arttırmaya yarayan bir sistemdir.

İnceleme Puanımız, 8