Sanal Gerçeklik İle Nasıl Oyun Oynanır?

74 Gösterim
0

Teknoloji geliştikçe farklı oyun cihazları da ortaya çıkmaya başladı, bunlardan biri de sanal gerçekliktir, peki sanal gerçeklik ile nasıl oyun oynanır? Aslında oldukça basittir, teknoloji ile biraz da olsa yakınlığı olan herkes sanal gerçeklik ile oyunun keyfini doyasıya çıkarabilir. Sanal gerçekliğin en güzel özelliği oyunun içinde gibi hissetmenizdir. İnternet üzerinde sıklıkla görülen sanal gerçeklik oyunları hızla popüler bir hale gelmektedir.

3D Sanal Gerçeklik Nedir?

Sanal gerçeklik ile nasıl oyun oynanır sorusunun cevabını almadan önce sanal gerçekliğin ne olduğunu iyice öğrenilmelidir, bu sayede oyun oynama kavramı da daha rahat anlaşılır. Oyun oynarken 3 boyutlu ortamlara geçmek, sanki oradaymış hissiyatı yaşamak anlamına gelir. Bunun için çeşitli ekipmanlar vardır, bunlara sanal gerçeklik gözlüğü denir. Oyunun içindeymiş gibi bir izlenim yaşanır, gözlük takıldığı andan itibaren dış dünya ile olan bütün bağlantı kesilir. Sanal gerçeklik ile oyun oynarken gözlüğe ihtiyaç vardır.

Oyun Oynarken Hissiyat Yoğunluğu

Sanal gerçeklik ile oyun oynarken her oyunda veya gözlük markasında aynı hissiyat doğmayabilir. Bazıları daha yoğun bir şekilde o ortamın içinde bulunma hissi yaratır, bazıları ise daha yapay olur. Bu yüzden gözlük alırken kalitesi önemlidir, tasarımların kusursuz olması gerekir hatta oyun esnasında kopmalar yaşanabilir. Sanal gerçeklik ile nasıl oyun oynanır? Elbette ki kopmalar olmadan…

Yoğunluk dereceleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Kısmi katılımlı ortamlar
 • Tam katılımlı ortamlar
 • Ortak katılımlı ortamlar

Bu ortamlar farklı oyun türlerinde farklılık gösterebilir.

Sanal Gerçeklik Oyunu

Sanal Gerçeklik Oyunu

Sanal Gerçeklik Gözlükleri

Günümüzdeki sanal gerçeklik gözlüklerinden biri Oculus Rift markasıdır, sanal gerçeklik ile nasıl oyun oynanır sorusunun cevabını vermektedir çünkü bu gözlük modelleri ile oynanmaktadır. En gelişmiş olan modellerinden biri de büyük oyun şirketi Sony’e aittir. Playstation VR şeklinde adlandırılmaktadır. Pek çok markanın kendi sanal gerçeklik gözlüğü vardır. Farklı özellikleri bulunmaktadır, bu özelliklere göre görüntü ve ses kalitesinde değişiklik olabilir. Fiyatları da modellere ve markalara göre değişiklik göstermektedir. Piyasada 30-5000 TL aralığında gözlük mevcuttur.

Nasıl Oynanır?

Peki, sanal gerçeklik ile nasıl oyun oynanır? Aslında bu sorunun cevabı gözlüğü aldıktan sonra oldukça basit, tek yapmanız gereken ön gözüne telefonu yerleştirmek ve oradan 3D oyun açmak. Oyun başladıktan sonra gözlüğe takmanız gerekmektedir. Gözlüğü taktıktan sonra o zaten duracaktır, herhangi başka bir şey yapmanıza gerek yoktur, düşmeyecektir. Gözlüğün ön kısmında dürbün gibi iki göz vardır. Bu gözlerden telefonun ekranı size yansıyacaktır ve çevredeki başka hiçbir şeyi görmeyeceğiniz için içindeymişsiniz hissi yaratacaktır.

Sanal Gerçeklik

Sanal Gerçeklik

Oyun Seçimi

Oyunu oynayabilmek için öncelikle elbette bir oyun seçmeniz gerekmektedir. Oyunların çoğu ücretsizdir. Farklı kategoriler mevcuttur. Macera, aksiyon veya korku-gerilim en çok tercih edilenlerdir. Bu oyunların mobil cihazlarda oynanabilir olması kitleleri daha da genişletmektedir.

En çok tercih edilen oyunlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Smash Hit
 • VR Roller Coaster
 • Deep Space Battle VR
 • End Space VR for Cardboard
 • VR X-Racer
 • Trooper 2
 • Snow Strike VR
 • Darknet
 • VR Street Jump
 • Highway Traffic 360

Bu oyunların neredeyse hepsi İOS ve Android uyumludur. Zıplamalı, kaçışlı, maceralı ve sanki düşüyormuş hissi veren oyunlar sanal gerçeklikte en çok tercih edilenlerdir. Bu oyunları oynarken herhangi bir kontrol cihazına gerek duyulmaz, gözlük yeterlidir. Fakat bazı oyunlarda kontrol cihazı gerekebilir. Bu oyunlara örnek olarak tenis verilebilir, bir yere vurmanız gerekiyorsa kontrol cihazı gerekebilir. Sanal gerçeklik ile nasıl oyun oynanır? sorusunun cevabı bu şekilde verilebilir. Oyunlarda istediğiniz kadar ilerleyebilir ve kaydedebilirsiniz. Tıpkı normal telefonda oynarmış gibi düşünebilirsiniz, tek fark ekranın farklı olmasıdır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*