Rocket League İncelemesi

8 Gösterim
0

Rocket league incelemesi için ilk söylenecek şey çok fazla bağımlılık yapıyor olmasıdır. Rusya’da çıktığı ilk günden beri oyun severlerin en çok tercih ettiği oyunlar arasında yer almaktadır. E-spor turnuvalarında da yakın bir zamanda bulunacağı konuşuluyor, oynayanları sıkmayan ve hırslandıran bir oyun olduğunu söyleyebiliriz.

Oyunu Psyonix isimli bir firma geliştirmiştir, küçük bir firmadır fakat bu oyunla ismini çok daha fazla duyuracağı kesin. California merkezli firmada sadece 30-40 kişi çalışıyor, fakat oyun patladıktan sonra işçi alınacağı da açıklanmıştır. Çünkü patlamayla beraber işçiler özellikle maillere yetişemez oldu. 7 Temmuz’da piyasaya sürülen oyunun şuan güncel 200.000’den fazla oyuncusu var ve bu sayede her geçen gün daha da artıyor.

Uzun İsmi

Oyunun asıl ismi, Supersonic Acrobatic Rocket-Powered Battle Car. Fakat bu isim akılda kalıcı olmadığı için Rocket League daha mantıklı gelmiştir. Elbette yapımcılar isim konusunda belli kritikleri gözden geçirmiştir, kısa isim her zaman daha fazla rağbet görür. Oyunun amacı ise, sadece eğlenmek. Rocket league incelemesi daha detaylı bakıldığında elbette farklı seviye ve görevlerin olduğu da görülebilir.

Rocket League Oyunu

Rocket League Oyunu

 

Matchbox Car

Bu ismi oyunda çok duyacaksınız, çünkü asıl karakterler bu eski koleksiyon oyuncak arabalardan oluşuyor. Arabalar ufak ve sevimli, istediğiniz rengi seçebilirsiniz. Daha sonra oyunun fantastik dünyasında futbol maçına sokup kocaman bir topun peşinden sürüyorsunuz. Bu minik arabalar ile karşı kaleye gol atmaya çalışıyorsunuz. Araba yarışı ve futbol oyunlarının karışımı komik ve eğlenceli bir oyun. Futboldaki gibi elbette top sürme imkanınız bulunmuyor, işte buda işleri zorlaştırıyor.

Oynadıkça daha da tecrübe sahibi olabilir ve çeşitli akrobatik hareketler öğrenebilirsiniz. Buda gol atmanızı kolaylaştırır. Rocket League incelemesi için öğrenilecek diğer önemli detay, saha içinde toplanacak turbolardır. Turboları toplayıp daha da hızlanabilirsiniz. Hızlandığınızda elbette gol atma şansınız artar. Eğer doğru açıyı yakalarsanız araba ile gol atmak çok eğlenceli olacaktır. Kalelerde kimler var diye soracak olursanız, yine arabalar. Topları tutmak için eller yerine tekerlekler devreye giriyor.

Süreler

Bir maç 5 dakika sürüyor, 1v4-4v4’e kadar uzanan seçeneklerde bulunmakta. En iyisi ise çoğu kişinin de tercih ettiği 3v3 seçeneğinde maç yapmak. 1 kişi kalede duruyor ve diğer ikisi baskı yapabiliyor. 4v4’ler çok fazla tercih edilmiyor çünkü tam bir curcuna yaşanıyor, ki bu yüzden adına chaos olarak geçiyor. Araba olan bir sahada fazla kişi topu atmanızı, yakalamanızı hatta izlemenizi bile engeller. Karşı takımının nasıl hamleler yapacağını iyi izlemek istiyorsanız en iyisi 3v3 seçeneğidir.

Ranked Rocket League incelemesi için gerekli bir bölüm daha, ranked yani sıralama maçları. Bu maçlarda 4v4 seçeneği bulunuyor, aslında gayet mantıklı bir tercih olmuş. 3v3 maçlarına tek girebilir veya 2v2 seçeneğini seçip arkadaşlarınızla beraber katılabilirsiniz. O zaman takım kurma şansı da elde edebilirsiniz. İlerleyen güncellemelerde 3 kişilik takımlarda olacağını konuşuluyor.

Grafik ve Seslendirme

Rocket league incelemesi yazısında elbette grafik ve seslere de yer verilmelidir. Unreal Engine 3 motoru ile geliştirilmiştir.

Genel olarak;

  • Işıklar
  • Sesler
  • Efektler oldukça kalitelidir.

Fakat arka plan müziği bir süre sonra sıkabilir çünkü hep kendini tekrarlıyor. Bundan dolayı kapamak zorunda kalabilirsiniz. Tüm bu özellikler özellikle e-spor turnuvaları için çok önemli. Güncellemeler ile beraber oyuncu kitlesi de artarsa mutlaka Rocket League maçlarını turnuvalarda izleyebiliriz.

Rocket League İncelemesi

Rocket League İncelemesi

Bir Yerden Sonra Strateji Oyununa Dönüşüyor

Oyun aslında basit bir futbol maçı gibi görünüyor, onu tek zor yapan ise tekerlekler. Fakat bir yerden sonra strateji oyunu da olduğunu görebilirsiniz. Sadece topu yakalamak ve son sürat sürümekten ibaret değil, topu sektirerek karşı takımı afallatmak, değişik hamleler kullanmak sizi ve takımınızı zafere götürebilir.

Zaten eliniz alıştıktan sonra kontrolleri de daha iyi kullanabilirsiniz. Fakat çok çılgın hareketler yapmanız pek mümkün görünmüyor. Oyunu daha iyi kavramak için training bölümüne göz atın. Burada kalecilik, gol atma, hava topuna çıkma gibi kavramlar hakkında pratik yapabilir ve asıl maça hazırlanabilirsiniz. Özellikle kalecilik ve hava topunda iyi olursanız kazanma ihtimaliniz artar.

Güncellemeler Devam Ediyor

Rocket league incelemesi yaparken şu da fark ediliyor ki daha yeni olduğu için daha çok yol kat etmesi gerekiyor. Güncellemeler sürekli devam ediyor ve her seferinde oyunu geliştiriyor. Ağustos ayında yayınlanan DLC ile 2 yeni araba ve pek çok içerik oyuna eklenmiştir. Oyuna ilk giriş yaptığınızda sanki çok fazla araba, renk, desen ve şapka seçeneği varmış gibi geliyor. Fakat sonra çoğunun kısıtlı olduğunu görüyorsunuz.

Arabalar ise aynı özelliklere sahip, hızları değişiklik göstermiyor. Sadece kozmetik alanda değişiklik yapılabiliyor. Yeni gelen özellikler arasında en iyisi ise yaptırım uygulanması. Yani örneğin Ranked maçtan kaçanlar artık belli bir süre yeni maça giriş yapamıyor. Bir diğer güncelleme ise kozmetik yani boyalar, aksesuarlar ile alakalı. Ücretli ve ücretsiz paketler alıp çok daha fazlasına erişim sağlayabilirsiniz.

Oyuna Erişim

Oyuna Steam veya Playstation Store üzerinden sahip olabilirsiniz. 31 TL gibi bir fiyata sahip. İlk başta çok fazla gibi görünse de oyunu oynadıkça değdiğini göreceksiniz. Ayrıca oyunun türü arcade, spor ve yarış şeklinde kategori edilmiştir. Oyun boyu şunu unutmayın, altınızdaki araba sadece biriyle yarışmak adına üretilmedi.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*