Oyunlarda Oluşan Ping Sorununa Çözüm

80 Gösterim
0

Oyunlarda oluşan ping sorununa çözüm arayışları sıkça karşılaşılan bir durumdur. Ping gecikme anlamındaki bir terimdir. Misalen bir oyunda bir işlemi yapmak istediğinizde bir paket veri oluşturulur. Bu veri daha sonrasında işlenerek bir sunucuya iletilir. İşte bu aşamadaki gecikmeler ping terimini oluşturur. Oyuncular oynadıkları oyunlarda herhangi bir gecikme yaşamadan oynamak isterler. Çünkü yaşanan gecikmeler oyun zevkini çok ciddi anlamda düşürmektedir. Bu sebeple insanlar internet paketlerini değiştirebilmektedir. Ping oluşumunun çözümlenmesi için önemli kriterler vardır. Bu kriterlere dikkat edilmesiyle ping sorunu çözülmesi mümkündür. Paket verinin hızla iletilmesi oyunlarda oluşacak ping sorununun çözülmesinde etkili rol oynayacaktır.

Ping Sorunu Nasıl Çözülür?

Ping iletim verisindeki gecikmeyi tarifler. Oyunlarda oluşan ping sorununa çözüm için aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir:

  • Ağınıza bağlanan kişi sayısını azaltın, bağlı cihazların bağlantısını kesin.
  • Daha güçlü bir internet servis sağlayıcı tercih edin.
  • Ağınızdaki gizli misafirleri kontrol edin.

Bu basamaklar tek tek uygulanarak ping sorununun giderilmesi mümkündür. Listelenmeyen ağın durumu ve özellikle modemin konumu önemli yere sahiptir. Bu konulara da hassasiyet gösterilmesi gerekir. Şayet bu kriterler de ping üzerinde direkt etki göstermektedir. Ping’in düşük olmasını isteyen kişiler bu kriterlere özenerek iyi bir oyun zevki tadabilirler.

Ağa Bağlanan Kişilerin Kontrolü

Ağa bağlanan kişilerin kontrolü ping oluşumunda önemli bir mekanizmadır. Ağ bağlantısı tarafından sunulan hızın ve internet veri paketinin bir miktarının farklı bir cihazdan çekilmesi ile ping sorunu oluşabilir. Ping sorunu sebebiyle oyunlarından zevk almayan kişiler vardır. Ping sorununu aşabilmek için kişilere ağ bağlantısına giren kişileri kontrol etmek görevi düşmektedir.

Ayrıca ağ bağlantısının kontrolünde gizli misafirleri de önlemek önemlidir. İlk aşamada modeme güçlü bir şifre kurulması önerilmektedir. Bu sayede ağda gizli misafirleri görmek zorlaşmaktadır. Ayrıca ağ bağlantısının önemli bir aşaması da kişilerin modem arayüzü üzerinden ağdaki tespitidir. Ağ üzerinden tespit edilen kişiler atılabilir, böylece oyunlarda oluşan ping sorununa çözüm sağlanmış olur.

Oyunlarda Oluşan Ping Sorununa Çözüm

Oyunlarda Oluşan Ping Sorununa Çözüm

Güçlü İnternet Servis Sağlayıcı ve Modem

İnternet bağlantısının bilgisayara ulaşmasında birçok faktör söz konusudur. Bu faktörler arasında dikkat çeken ikili de servis sağlayıcının gücü ve modem kalitesidir. Servis sağlayıcı ADSL, VDSL, Fiber, Kablo gibi yöntemlerle internet hizmeti verebilmektedir. Eski sistemlerin kullanımından kaçınılması burada yapılacak ilk hamle olmalıdır. Yeni sistemleri kullanan servis sağlayıcılar tercih edilmelidir. Ayrıca yüksek internet hızları sunan paketler seçilmelidir. Bu sayede veri aktarım hızı artmakta, yaşanabilecek gecikmeler azaltılabilmektedir. Modem seçimi de önemli bir konudur.

Sonuç itibariyle modem internet bağlantısı ile bilgisayar arasındaki iletişimi kuran alettir. Bu nedenle doğru bir yerde konumlandırılmalı ve güncel teknolojilere sahip modemler seçilmelidir. Bu çözümlerin uygulanması ile oyunlarda oluşan ping sorununa çözüm bulunmuş olacaktır.

Bilgisayar İçi Uygulamalar

Bazen bilgisayar içerisindeki uygulamalar da interneti sömürebilmektedir. Bunlar arasında başta güncellemeler gelmektedir. Bilgisayar içerisindeki VPN gibi uygulamalar internet bağlantısının sağlığını bozabilmektedir. Çözüm olarak internet bağlantısını sömürebilecek uygulamalardan kurtulunması gerekmektedir.

Güncellemeler konusunda da önerilerde bulunmak mümkündür. Oyun sürecinde ping sorunu yaşamamak için güncellemelerin elle yapılması gereklidir. Aksi takdirde oyunun ortasında başlayacak olan bir güncelleme oyun zevkini düşürecektir. Ping sorunu yaşayan oyuncular bilgisayar – modem – internet şikayetlerini geciktirmemektedir.

Bu ürünlerin tamamının daha yenileri ve daha üst modelleriyle değişmesi durumunda daha düşük ping almak mümkündür. Uyarılara uyulması ya da daha doğru bir deyişle gereken hamlelerin yapılması sayesinde oyunlarda oluşan ping sorununa çözüm bulunmuş olunur.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*