Oyun Sektörü İçin Sosyal Medyanın Önemi Nedir?

65 Gösterim
0

Oyun üreticileri Oyun sektörü için sosyal medyanın önemi nedir? sorusunu sıkça sormaktadır. Bu soruyla alakadar olarak artık her konunun sosyal medya ile entegrasyonunun önemli hale geldiğini söylemek mümkündür. Sosyal medya reklamları ile oyunlar daha büyük kitlelere ulaşabilmektedir. Oyunların yaygınlaşmasında önemli bir aşama da oyun sektöründeki yaygınlaşmanın sonucudur. Oyun sektörü son zamanlarda hızlı bir büyüme göstermiştir. Bu da oyunların tercih edilme alışkanlıklarının değişkenlik göstermesini beraberinde getirmiştir. Oyun oynayan kişiler bu oyunlara bir ortamdan erişerek ancak bilgi sahibi olabilmektedirler. Bu durum da sosyal medyanın önemini vurgular niteliktedir.

Yaygınlaşan Oyun Sektörü

Oyun sektörü gün geçtikçe genişleyen bir sektördür. Bu durum da oyunların birbirleri ile rekabet içerisine girmesini beraberinde getirir. Peki ya oyun sektörü için sosyal medyanın önemi nedir? Sosyal medya kişilerin günlerinin büyük bir çoğunluğunu içerisinde geçirdikleri bir dünyadır. Bu dünya üzerinden reklamların sürdürülmesi akıllı bir hamle olarak görülmektedir. Yapılan oyunların analizlerinde sosyal medya reklamları ve PR çalışmalarının önemi büyük olarak tespit edilmiştir.

Büyük oyunların analizlerinde genel itibariyle sosyal medya çalışmalarının oyuncu kazandırdığı görülmüştür. Bu da sosyal medyanın oyunlar açısından önemini vurgulayan önemli bir değerdir. Sosyal medya ciddi bir yaygınlık gösteren, oyunlar için reklam amaçlı doğru bir kullanım alanı olan, kişilerin gündelik vakitlerini geçirdiği bir yerdir. Bu özellikleri dahilinde de oyun sektörü açısından önemli bir rezerv ortaya koymaktadır.

PR Nedir?

PR aslında “public relations” kelimelerinin ilk harflerinden oluşmuştur. Bu söz yapısında halk ilişkileri ya da halkla ilişkiler kastedilmektedir. PR kullanım itibariyle reklam içeriklerini kendi bünyesinde bulundurur. PR çalışmalarına şu örnekler verilebilir:

  • Bir yayıncının oyunu oynaması
  • Sosyal medyada görsel çalışmaları
  • Sosyal medyada viral olacak oyun içerikleri
  • Sosyal medyada yorum düzenlemeleri
  • Oyunun deneme sürümleri ile kitle toplama çalışmaları

Bu çalışmalar dahilinde “Oyun sektörü için sosyal medyanın önemi nedir?” sorusuna yanıt vermek mümkün olmaktadır.

Oyun Sektöründe PR Çalışmaları

PR çalışmaları oyunlar açısından önemli bir yere sahiptir. PR çalışmaları sadece ürün yerleştirmelerini değil aynı zamanda sosyal medyayı da içerir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*