Mortal Kombat X İncelemesi

4 Gösterim
0

Mortal Kombat hayranlarını yepyeni bir maceraya sürükleyen oyun Mortal Kombat X incelemesi kapsamında tüm ayrıntıları aktarıyoruz. Önceki serilerden farklı hikaye ve farklı karakterleri içinde bulunduran oyun, yepyeni bir dövüş sistemi ile hayranlarıyla buluşuyor.

Gerek senaryosuyla, gerekse dünyada oyuna ilk sansürün gelmesine neden olan fatality ile Mortal Kombat hayranlarından aldığı tam notlar ile büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. En eski oyun salonları olan, atari salonlarından bu yana popülerliğini koruyan Mortal Kombat serisi, gelişen ve yenilenen teknolojiye tam uyum sağlıyor ve güncelliğini her daim korumaya devam ediyor.

Mortal Kombat

Mortal Kombat

Mortal Kombat Tarihçesi

Mortal Kombat, 1995 ile 1997 yılınca yayınlanan aynı isimli isimlerin oyuna aktarımı ile hayatımıza giren Mortal Kombat 9 ile tarihindeki en büyük başarıya ulaştı. İlk olarak Play Station 3 ile Xbox360 için geliştirilen oyun, ulaştığı büyük başarı sayesinde, PC versiyonunu da çıkarttı. O dönemde PC tabanlı dövüş oyunları çok azdı ve Mortal Kombat’ın PC versiyonu, bilgisayar kullanıcıları tarafından büyük bir sevinç ile karşılandı.

2013 yılında ise; Mortal Kombat Komplate Edition, bilgisayar kullanıcıları için satışa çıkarıldı. Başarılarını bu yeni oyun ile devam ettiren Ed Boon, bir sonraki versiyonu da bilgisayar için piyasaya süreceğini duyurdu. Yeni çıkacak olan Mortal Kombat oyununu bekleyenler, maalesef hayal kırıklığına uğrayacaktı.

Çünkü NetherRealm, piyasaya sürülecek bir sonraki dövüş oyununun ismini farklı açıklamıştı. Piyasaya sürülen bu oyun da büyük ilgi topladı fakat NetherRealm tekrar yeni bir Mortal Kombat oyunu geliştirdiğini duyurdu. Piyasaya sürülen ve farklı bir hikaye sunan oyun Mortal Kombat X incelemesi devam ediyor.

Mortal Kombat X Genel Bakış

Mortal Kombat X oyunu ilk girişte, klasik Mortal Kombat ekranı ile oyuncuları karşılıyor. Bu ekranda, oyuncuların seçebileceği 3 farklı mod bulunuyor.

Mortal Kombat X oyununda oynanabilecek modlar sırasıyla;

 • Senaryo Modu
 • Challenge Modu
 • Online Mod

Bunun yanı sıra, Faction Wars modu ile klanlar arası mücadele yapılabiliyor. Senaryo modu, oyunun ana fikrini ve oyunun hikayesinin tam olarak kavranabileceği ana mod olarak ön plana çıkıyor. Yeni nesil oyunculuğun üstün grafiklerine sahip olan oyun Mortal Kombat X incelemesi senaryo modu ayrıntıları ile devam ediyor.

Senaryo Modunda Oyuncuları Neler Bekliyor?

Senaryo moduna ilk girişte; oyuncuları bir sinematik karşılıyor. Bu sinematik, yaşanan olayları anlatıyor ve oyuncuları hikayeye hakim bir hale getiriyor. Oyun, bir önceki Mortal Kombat 9 oyununda yaşanan olayların, 25 sene sonrasında başlıyor.

25 sene içerisinde yaşanan olayları özetlersek;

 • Shao Kahn turnuva kurallarını ihlal etti ve dünyaları birleştirmek istedi.
 • Earthrealm dövüşcüleri Shao Kahn’ın karşısına çıktı.
 • Shao Kahn ElderGods tarafından cezalandırıldı.
 • Ardından Shinnok emri altında olan Netherrealm, Earthrealm ordularına saldırdı. Ama başarı sağlayamadı.
 • Outworld ve Earthrealm arasında barış anlaşması imzalandı.
 • Mileena karakteri ortaya çıktı.
 • Mileena etkisiz hale gelen Shinnok’u serbest bıraktı.
 • Tüm Mortal Kombat evreni tekrar karıştı.

Mortal Kombat X senaryo modunda, oyun bölüme göre dövüşçü ataması yapıyor. Senaryo modunda oyuncu, karakter seçimi yapamıyor. Bu modda oyuncu, senaryoya bağlı kalmak zorunda ve verilen dövüştü ile devam etmek zorunda. Oyunun başlangıcında diğer serilerden bilinen Johhny Cage çıkıyor. Johhny Cage, Sonya ile evlenmiş ve ikilinin bir kız çocukları olmuş. Johhny ve Sonya’nın durumu, oyunun en büyük sürprizlerinden biri olan ön plana çıkıyor. Yaptığımız Mortal Kombat X incelemesi dövüş sistemi ile devam ediyor.

Mortal Kombat

Mortal Kombat

Mortal Kombat X Dövüş Sistemi

Mortal Kombat X oyununda, Quick Time Event sistemi mevcut. Bu sistem doğru tuşa, doğru zamanlama ile basmayı gerektiren bir sistem. Dövüş öncesi ekrana gelen sinematikler dikkatle takip edilmeli ve ekranda belirecek olan tuşlara zamanında basılmalı.

Mortal Kombat X oyununda fatality sistemi, diğer oyunlara göre daha abartılı bulunuyor. Oyunca fatality yapabilmek için belirlenmiş tuşlara basmak yeterli değil. Herhangi bir karakter ile fatality yapabilmek için, önceden yerine getirilmesi gereken bazı görevler ortaya çıkıyor.

Mortal Kombat 9 ile hayat bulan X-Ray sistemi de Mortal Kombat X oyununda devam ediyor. X-Ray sistemi ile dövüş esnasında rakibin kırılan kemiklerini, ona eşlik eden çıtırdama sesleri ile görmek mümkün.

Oyuna yeni gelen bir sistem ise faction kills olarak karşımıza çıkıyor. Faction kills, klan sistemi ile çalışıyor. Oyuna ilk girildiğinde, oyunculardan bir klan seçmesi isteniyor. Klan seçimi yapıldıktan sonra, klanın evrendeki başarısı ve derecesine göre ödül kazanma şansı sağlanıyor. Bahsi geçen faction kills sistemi de klandan klana çeşitlilik gösteriyor. Pek çok yenilik ile karşımıza çıkan oyun Mortal Kombat X incelemesi kapsamında sistem gereksinimlerine geçiyoruz.

Mortal Kombat X Sistem Gereksinimleri

Oyun, yeni nesil teknoloji ve oyun grafiklerine ayak uyduruyor. Bu sebeple, full grafikler ile oynanabilmesi kaliteli bir sistem gereksinimi istiyor.

Sistem gereksinimleri;

 • 64Bit Vista, Windows 7, Windows 8, Windows 10
 • Intel Core i5-750, 2,67 GHz veya AMD Phenom 2 X4 965 3,4 GHz
 • 3 GB RAM
 • NVIDIA GForce GTX 460 veya AMD Radeon HD 5850 Ekran Kartı
 • Direct X 11
 • 25 GB HDD

Listelenen sistem ekipmanları ile Mortal Kombat X sorunsuz bir şekilde oynanabilir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*