Minecraft Şans Blokları Nasıl Oluşturulur?

53 Gösterim
0

Minecraft, İsçevli olan Markus Notch Persson isimli geliştirici tarafından, 2011 senesinde video oyunu geliştiricisi şirketi olan Mojang Studios tarafından yayınlanmıştır. 2014 senesinde, Microsoft şirketi tarafından satın alınan bir sandbox oyundur. Oyunda birden çok şans blogu bulunmakta ve oyuncuların oldukça kafasını karıştırmaktadır. Ancak şüphesiz ki en çok kafa karıştıran Minecraft şans blokları nasıl oluşturulur?

Sandbox Tipi Bir Oyun

Peki, sandbox nedir? Sandbox oyunları, oyuncularına geniş bir dünya haritası verenler oyunlardır. Ve bu oyunu, open world yani açık dünya adlı oyun tarzından ayıran ise, sandbox oyunlarında sizlere o devasa dünya içinde kullanılacak araçlar vermesidir. Bu sayede “Minecraft şans blokları nasıl oluşturulur?” sorusundan da anlaşılabileceği gibi, oyunun içinde yapabileceğiniz bloklar dışında da pek çok olanak size sağlanıyor. Oyunun içinde, küplerle zengin içerikli tasarımlar yapılmanız olanak sağlanıyordur. Oyun, 3D yani 3 boyutlu voxel grafiklere sahip.

Oyunun Aslı Nereden Geliyor?

Oyun aslında, yapılışında RollerCoaster Tycoon, Infiniminer, Dwarf Fortress ve Dungeon Keeper oyunlarından ilham alınarak yaratılmış, geliştirilmiştir. Minecraft, kazandığı popülerliğini 16 Mayıs 2009’da halka açık sürümlerini, 1 haftada yazarak TIGSource forumlarında yayınlayarak elde etmiştir. Oyunun kendisi, 180 milyondan fazla kopya satarak dünyanın en çok satan oyunu oldu. Peki Minecraft şans blokları nasıl oluşturulur? Cevabını öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin.

Minecraft Blok Çeşitleri

Bloklar, Minecraft oyunun temel yapısını oluşturan unsurlardan biridir. Oyuncuların merak ettiği konu ise Minecraft şans blokları nasıl oluşturulur? Ancak bundan önce bahsetmemiz gereken oyunda 169’dan fazla blok bulunduğudur. Bunlardan bazıları ise:

Kırıktaş Bloğu: Minecraft oyununda en yaygın bulunan taş, kırıktaş bloğudur. Yer altı kazılırken derinlere inildikçe daha çok ortaya çıkar ve dağlarda da bulunur.

Lavlar Bloğu: Lavlar genellikle magma olarak yerin altında bulunur. Oyuncunun karakterine zarar verir ve sadece oyuncular tarafından kova yardımıyla koyulabilen bir sıvı bloğudur.

Çakıl Bloğu: Normal taş bloku kırılarak elde edilebiliyor ve oyunda fırında eritilerek tekrardan taş elde de edilebiliyor.

Sünger Bloğu: Süngerler suyu tutmak için kullanılırken ve özelliği daha sonradan oyun geliştiricileri tarafından kaldırıldı. Şu an sadece estetik amaçlı kullanılıyorlar.

Kumtaşı Bloğu: Kumtaşı bloğu çoğunlukla kum altında bulunuyorlar. Haritanın çöl olan kısımlarında bolca bulmanız mümkün.

Altın Bloğu: Altın cevherleri, oyunda yerin 32. katında bulunuyorlar. Oyunculara göre bulmaları hiç zor değildir. Altın,alet, zırh gibi ve bir çok eşyanın elde edilmesinde kullanılır. Lakin bu cevherler oyun içinde pek dayanıklı değildirler.

Kitaplık Bloğu: Kitaplıklar 3 kitap ve 6 tahta blok yardımıyla yapılmaktadır. Bunun yanında köylerden de elde edilebilir. Kitaplık eşyalara efsun ekleme işlemi yapılırken, efsun seviyesini artırmak için önemlidir.

Kitaplıklar, 6 tahtalardan ve 3 kitapların yardımıyla yapılıyor ve ayrıca oyunda haritadaki köylerden de elde edilebiliyorlar.

Canavar Yumurtası: Eğer ateşin yani lavın içine atarsanız yok olmayan veya yanmayan özel bir bloktur.

Şans Blokları

Şanslı blok modu, kırıldığında, iyi veya kötü olabilecek çeşitli ögeleri ve blokları düşüren bir blok ekler. Ayrıca birçok farklı mod eklentisi var, örneğin Rainbow Lucky yani gökkuşağı şans bloğu ve Pink Lucky Türkçe anlamıyla pembe şans blokları. Peki Minecraft şans blokları nasıl oluşturulur? Şu anda bahsedecek olduğumuz varsayılan, normal şanslı bloktur. Bazı eşyalarda şans miktarı değiştirilebilir.

Daha yüksek şans değerleri, daha iyi eşya düşüşü alma olasılığını artırır. Daha düşük şans değerleri, kötü damlalar veya ölüm tuzaklarının ortaya çıkması için değişikliği artırır. Şans değerleri -100 (şanssız) ile 0 (ara değer) ila 100 (çok şanslı) arasında değişir. Blok için şans değerini değiştirebilecek ögelerin listesi:

Elmas: 10,

Elmas Blok: 100,

Zümrüt: 8,

Zümrüt Blok: 80,

Altın Külçe: 6,

Altın Blok: 60,

Demir Külçe: 3,

Demir Blok: 30,

Altın Elma: 40,

Büyülü Altın Elma: 100,

Nether Yıldız: 100 puan şans ekler.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*