Middle-Earth: Shadow of War İncelemesi

5 Gösterim
0

Birinci oyunu olan Shadow of Mordor’un devamı olan Middle-Earth: Shadow of War incelemesi yapıyoruz. Hikaye ve işleyiş olarak The Lord of The Rings evrenini kullanır. Burada oynadığımız karakter önceden Mordor surlarında görev alan bir kolcudur. Karı ve çocuğuyla beraber Sauron’nun emirleri ile kurban edilirler. Kolcunun ruhu intikam için diğer dünyaya geçemez ve diğer dünyaya geçemeyen yüzüklerin yapımcısı ile birleşir. Hikaye ve oynanış bu şekilde 2 taraflı işlenir. Hem kolcunun intikam ve savaşlarını anlatırken hem de yüzüklerin yapımcısı ile evren hakkında bilgiler verir.

Grafikler

Oyunu öncelikle grafiklerinden bahsedersek bize yüksek bir grafik kalitesi veriyor. 4k görüntü desteği olan grafik desteğiyle oldukça gerçekçi ve ayrıntılı bir görüntü sunar. Tabi ki bu görüntüye ulaşabilecek bilgisayarın donanımı iyi olmalıdır. Bilgisayar ortalama düzeylerde olsa bile orta ayar grafik görüntüleri de göze hitap etmektedir. Gelişmiş grafik özellikleri kendini aksiyonlarda da belli eder. Savaş detayları oldukça hızlı ve kalitelidir. Ara sahnelerde bulunan görüntüler ise oldukça gerçekçidir. Genel olarak grafik ayarlarının kaliteli olduğu söylenebilir.

Middle-Earth: Shadow of War

Middle-Earth: Shadow of War

Hikaye

Oyun güzel bir hikaye barındırır. Hikaye çizgisel bir yol izlerken aynı zamanda harita yapılabilecek onlarca yan görev ve etkinlik bulunur. Bu yan görevleri ve etkinlikleri yapmak ana görevde oyunculara ek katkılar sağlar. Bu şekilde çizgisel bir hikayenin zenginleştirilmesi oyunculara uzun süren bir oyun deneyimi sunar. Middle-Earth: Shadow of War incelemesi olarak baktığımız zaman hikaye aslında esas evrenden biraz farklı ilerlemekte. Filmin ve kitapların hayranlarının beğenmediği bir hikaye çizilmiş. Ancak filmler ve kitaplar yüzünden oyunu oynamayan oyunculara keyifle takip edecekleri bir hikaye sunuyor.

Savaş

Savaş konusu Middle-Earth: Shadow of War incelemesi adına yapılabilecek en büyük başlıktır. Savaş mekanizmaları iki ruh arasında geçiş yaparak oluşur. Yay, hançer ve kılıç kullanarak düşmanlara birçok kombinasyon ile saldırılabilir. Dış dünyada bulunan etkileşimler de düşmanları yenmek için kullanılabiliyor.

Patlayan bir varili vurmak, saldırgan bir hayvanın kafesini açmak gibi çeşitli etkileşimler bulunmakta. Bunun dışında oyuncu seviyesine bağlı olarak çeşitli özellikler açılabiliyor. Bu özellikler birbirlerinden oldukça farklı. Bu sayede oyuncuya savaşlarda çeşitlilik sağlanmış. Ancak oyun süresi uzadıkça bu savaş sistemi birbirini tekrarlamaya başlar.

Savaşılabilecek düşman sayısı oldukça fazla ve çeşitlidir. Aynı zamanda bu düşman gruplarının başlarında yöneten daha güçlü düşmanlar bulunur. Bu komutanları yenmek dünyada namınızı arttırır. Daha çok popülarite elde etmek için komutanları yöneten daha büyük yöneticiler yenilmelidir. Bu düşmanların seviyeleri oldukça yüksek ve korunaklı kalelerde bulunurlar.

Bir düşman tarafından öldürülseniz düşman terfi alarak komutan olacaktır. Bu sayede güç kazanacaktır. Gidip intikam almanız gerekir. Oyun da aynı zamanda kendi ordunuzu kurmaya çalışıyorsunuz. Bunu çeşitli düşmanları yenerken içinizde ruh ile düşmanların beynini yıkayıp kendi tarafınıza çekebiliyorsunuz. Ardından bu orduları kullanarak karşı kalelere saldırılar düzenleyerek bu kaleleri ele geçirmeye çalışıyorsunuz. Middle-Earth: Shadow of War incelemesi ismi de buradan gelmektedir. Shadow of Mordor’da olduğu gibi tek başınıza ilerlemek yerine ordular kuruyorsunuz. Oyunda genel manada keyifli bir savaş deneyimi sunuluyor.

Yapay Zeka

Yapay zeka sadece bu oyunda kullanılan bir sistem barındırmakta. Her düşman kendi başına bir karakter demek ve her bir düşmanın farklı özellikleri var. Yapay zeka bu düşmanların her birini kendi kendine ve sürekli olarak oluşturuyor. Bu sayede oyunda çeşitli bir düşman tablosu var. Her düşmanın kendine has güçlü olduğu taraflar ve zayıf olduğu taraflar var.

Bir düşman generalini öldürmek istediğiniz zaman yapmanız gerekenler;

  • Öncelikle küçük düşman kamplarını yok ederek bölgedeki general kontrolü zayıflatılır.
  • Bu kamplarda bulunan komutanların zihnine girerek generaller hakkında bilgi toplanmaya çalışır.
  • Oyunun yapay zekası sonucu eğer sorgulanan düşman o generalle karşılaşmamışsa size bilgi veremez.
  • Bu bilgiler için birden fazla komutanı sorgulamak gerekir.
  • Ardından kamp veya kaleye baskın düzenlenmelidir.
  • Bu tek başına veya orduyla yapılabilen bir olaydır.
  • Ordu ile yapılan saldırılar çok daha kolay ilerler.
  • Kale baskını başarılı olursa generaller savaşıp onu öldürebilirsiniz.

Bu şekilde farklı elementleri bir araya toplamasıyla Middle-Earth: Shadow of War incelemesi oldukça etkileyici bir hal almış durumda. Hem savaşçı hem bilgi toplayıcı şeklinde bir oyun şeklini benimsiyor.

Middle-Earth

Middle-Earth

Oynanış

Oyun içerisinde oynanış oldukça keyifli ve hızlı. Bir bedende 2 ruh sayesinde insan olmayan tarafımız bize bazı avantajlar kazandırmakta. Yüksek yereler tırmanmak, atlayışlardan hasar almamak, birden fazla düşmana aynı anda saldırmak gibi avantajlar savaşlarda oldukça işe yarayan yöntemler. Bunun yanında oyun iki türlü oynanabilir.

Bu oynayışlardan ilki saldırgan oyun tarzıdır. Bu oyun tarzıyla düşmanlar kaplarına hiçbir gizlenme olmadan girilir. 20-30 düşmanla aynı anda savaşılır. Bu oyun tarzı gerçekten eğlenceli olmasının yanında zordur. Ne kadar güçlü olunursa olunsun çok fazla düşmanın saldırılarını hem savunmak hem de aldırmak konusu zordur.

İkinci oynanış ise gizli yollardan oynamaktır. Bir düşman kampını son düşmana kadar kimse alarma geçmeden ele geçirebilirsiniz. Bu oynanış tarzı oldukça düşünceli hareket etmeyi gerektirir. Atılan her adımı düşünmek gerekir. Düşmanları genel olarak alarm durumuna geçirmemek. Alarm durumuna geçmiş düşmanları da diğerlerine haber vermeden imha etmek gerekir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*