Just Cause İncelemesi

33 Gösterim
0

Just Cause İncelemesi serüveni bundan tam 14 yıl önce başladı. İsveçli olan yapımcı stüdyo Avalanche Studios tarafınca geliştirilen ve oyunculara yeni bir dünya sunan oyun, ikinci serisiyle patlama yaparak büyük kitlelere ulaştı. Just Cause serisinin 2. oyunu o kadar eğlenceli ve özgürlük dolu bir yapıya sahipti ki yalnızca tek kişi oynanabilen bu oyun için mod yapımcıları, multiplayer modlarını geliştirdi ve oyunu tam bir eğlence parkına çevirdi. 5 yıl önce çıkış yapan üçüncü oyun ise aynı başarıyı yakalayamadı. Ancak yapımcılar şanslarını bir defa daha denemek istediler ve serinin 4. oyununu piyasaya sürdüler.

4 Hikayesi

Just Cause serisinin aksiyona doymayan başrol oyuncusu Rico Rodriguez, bugüne kadar sayısız düşman ve organizasyon ile savaştı. Son olarak Medici halkına gaddarca tutumları ile eziyet eden diktatör Sebastiano Di Ravello’yu devirmek için canını hiçe sayan Rico’nun yeni oyundaki macerası biraz daha kişisel aslında. Just Cause 4’te yolumuz yine bir Güney Amerika ülkesi olan Solis’e düşüyor. Burada ne pahasına olursa olsun geçmişine dair gerçeklerin peşinden giden Rico, babasının geliştirdiği ve iklime müdahale etme yetisine sahip süper silahı ortadan kaldırmaya çalışıyor. Bunun nedeni ise aslında insanların iyiliği için kullanılabilecek bu silahın diktatör Oscar Espinosa’nın kontrolünde bulunması.

Just Cause İncelemesi

Just Cause İncelemesi

Oyun İçi Dünya

14 yıllık bir maziye sahip olan Just Cause serisinin en önemli özelliği, devasa bir açık dünyaya sahip olmasıydı her zaman. Haritasının bir ucundan diğer ucuna gitmenin ciddi zaman aldığı seri, her yeni oyununda dünyasını biraz daha zengin hale getirdi. Just Cause 4’te haritanın hem canlılığı, hem de çeşitliliği arttırılmış durumda. Yine hayali bir Güney Amerika ülkesi temasına sahip bu dünya, 1024 kilometrekarelik alana yayılmış. Bölgenin iklimini ve bitki örtüsünü yansıtan haritada yağmur ormanları, çöller ve karlı dağlar gibi farklı alanlar mevcut. Pek tabii ki bu alanları gezerken dikkatli olmak gerekiyor çünkü yeni oyunda ekstrem hava koşulları hayatımızı çok daha zorlu hale getirebiliyor.

Oyun Mekanikleri

Senaryonun ve karakterlerin her zaman ikinci planda olduğu Just Cause serisinin yeni oyununda da odağımız Rico Rodriguez ve onun yapabildikleri. Just Cause 4’te yine bulunduğumuz haritanın altını üstüne getirerek kendimizi eğlendiriyoruz. Kancası, paraşütü ve wingsuit’i ile ekstrem sporlar konusundaki yeteneklerini sergileyen Rico, kancasını -düşmanlarını gökyüzüne gönderebildiği balon gibi- eklentilerle daha eğlenceli hale getirebiliyor. Pek tabii ki oyunda kara, hava ve deniz araçları ile bol bol gezintiye çıkmak, zengin silah yelpazesi ile etrafa ölüm saçmak da mümkün. Sürüş mekanikleri önceki oyuna göre geliştirilmiş durumda, çatışma mekanikleri ise yine başarılı. Tek şikayetim ise çabuk biten kurşunlar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*