İyi Bir Oyuncunun Sahip Olması Gereken Ekipmanlar Nelerdir?

102 Gösterim
0

Oyun oynamak artık günümüz şartlarında sadece çocukların yaptığı bir şey değildir. Yetişkinlerde boş zamanlarını hatta bazıları tüm günlerini bilgisayar veya oyun konsolu başında oyun oynayarak geçirir, peki oyuncunun sahip olması gereken ekipmanlar nelerdir? Bu sorunun cevabı çok önemlidir çünkü oyunda daha iyi performans gösterebilmek adına ekipmanların hepsi eksiksiz olmalıdır. Ayrıca saatlerce oyun başında olunacak diye düşünülürse rahatlık da ön planda olmalıdır.

Oyuncu Faresi

Oyuncunun sahip olması gereken ekipmanlar listesinin başında oyuncu faresi gelir. Her bilgisayarın kendine ait faresi zaten vardır, fakat oyuncuların faresi normal bir fareden daha farklıdır. Gamer diye adlandırılan oyuncular her ekipmanın daha gelişmiş versiyonunu kullanmak isterler ki oyundaki şansları artsın. Bu farelere de gaming mouse denir. Oyuncular elbetteki oyuncu bilgisayarına sahiptir, bilgisayar kullanırken eli hep farenin üstünde olacağı için en önemli ekipmanlardan biridir.

FPS ve TPS oyunlarında tüm tepkiler fare ile iletilecektir. Oyundaki başarıyı arttırmak için kaliteli bir fare şarttır. Her bütçeye göre farklı gaming mouseler mevcuttur, özellikle renkli ışıklar saçanlar çok tercih edilmektedir. Fare alırken DPI değerlerine bakarak hassasiyet ayarlarını karşılaştırabilirsiniz, üstünde DPI ayarını değiştirne tuşu var mı yok mu ona bakın, eğer varsa oyunda hassasiyeti daha hızlı bir şekilde değiştirme imkanı sunar. Bir diğer önemli tuşlar, makro tuşlarıdır. Bu tuşları istediğiniz komuta atayabilirsiniz. Oyuncular genelde çok kullandıkları işlevleri makro tuşlara atarlar.

Oyuncu Kulaklığı

Elbette oyuncu kulaklığı da olmazsa olmazdır. Oyun içindeki tüm sesleri, müzikleri daha rahat bir şekilde, dışarıdan bir ses karışmadan duyabilmelidir. Oyuncunun sahip olması gereken ekipmanlar arasından kulaklık alırken bazı şeylere dikkat etmek gerekir.

Bunlar;

  • Uzun süre kulakta duracağını varsayarsak rahat olmalıdır, kulağı sıkmamalı ve rahatsız etmemelidir.
  • Sürücü büyüklüğü arttıkça duyacağınız sesin gücü ve akustik genişliği de artacaktır.
  • Sanal ve gerçek 7.1 sürümleri kulaklıkların daha kaliteli olmasını sağlayacaktır.
  • Çevresel ses genişliği arttıkça rakiplerin oyun içinde nerede olduğunu daha rahat bulabilirsiniz.
  • Kulaklığın ses kalitesi çok önemlidir, mikrofon olmazsa olmazdır. Fakat boğuk ses çıkmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle canlı yayınlar için şarttır.

Bu özellikler doğrultusunda bütçenize en uygun kulaklığı satın alabilirsiniz.

Işıklı Mekanik Klavye

Oyuncunun sahip olması gereken ekipmanlar listesinin olmazsa olmazı ışıklı klavyesidir. Bu klavyeler normal klavyelere göre daha havalı görünmektedir, alttan renkli ışıkları vardır ve oyunda gecikme süresini en aza indirmektedir. Özellikle karanlık ortamlarda oynarken tuşların yerinin tespit edilmesi kolaylaşmaktadır. Klavyelerde makro tuş olması da büyük bir ayrıcalıktır, normalde 2-3 tuş ile yapılan komutları tek tuş ile halledebilirsiniz.

Mouse Pad

Oyun içinde kalitenin artması için mouse pad şarttır. Bunu çoğu kişi atlar ama farenin daha pürüzsüz ilerlemesini sağlar, bu sayede gecikme oluşmasını engeller. Oyunda her saniye oldukça önemlidir. Oyuncular için özel olarak üretilenlerden satın alabilirsiniz.

Satın alırken bakılması gerekenler;

  • Boyutu
  • Malzeme kalitesi
  • Kayganlığı

Oyuncunun sahip olması gereken ekipmanlar listesine eklemeyi unutmamanız gerekmektedir. Bazılarının boyutları klavyeyi bile alabilecek şekildedir.

SSD

Oyuncular direk oyuna başlamak ister, beklemek onlara can sıkı gelebilir. Böyle durumlarda ve HDD hızınız oyuna yetişemiyorsa, okuma yazma hızınızı SSD ile arttırabilirsiniz. HDD ile okuma yazma hızı 80-100 MB/s iken, SSB ile 500 MB/s ve üzeri hızlara çıkabilmektedir. HDD bilgisayarı yavaşlatan en önemli unsurdur, çoğu kişi bunu fark etmez. Ancak oyuncunun sahip olması gereken ekipmanlar arasında mutlaka SSD’de bulunmalıdır, işletim sistemini kurabileceğiniz büyüklükte almanız yeterli olacaktır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*