Horizon Zero Dawn İncelemesi

9 Gösterim
0

Horizon Zero Dawn incelemesi konusunda söylenecek çok söz var. Oyun sever insanların son zamanlarda tutkunu olduğu çok önemli bir oyun olan Horizon Zero Dawn sahip olduğu önemli özellikleriyle dikkatleri üzerine topluyor. Oyunu cazip kılan önemli bir ayrıcalığı içeriğindeki efsanevi dünyası ve karakterlerdir.

Bu yaratılan dünya içerisinde oyun tutkunları gerçek hayattan bir süre uzaklaşıyor ve harika bir atmosferin içerisine dahil oluyorlar. Horizon Zero Dawn, 2017 yılında Guerilla Games tarafından bir aksiyon oyunu olarak piyasaya sürülmüştür. Bu makaleyi okuyanlar bu oyuna dair çok şey öğrenmiş olacaklar.

Horizon Zero Down Oyunu Nerede Geçiyor?

Horizon Zero Dawn incelemesi konulu yazıda ilk vurgulanması gereken hususu bu oyunun geçtiği dünyadır. Bu oyunda kurgulanan alan her şeyden evvel geleceğe ait olan ve bugünden oldukça farklıdır. Bu dünya halihazırda içerisinde yaşadığımız gezegenden oldukça değişik nitelikler barındırıyor ve burada yaşayan hayvanlar robot olarak karşımıza çıkıyor.

Bu hayvanların birer robot olması oyundaki görselliği çok daha etkileyici kılıyor ve oyunun sürükleyiciliğini arttırıyor. Bu oyunu oynayan herkes öncelikle oyunun arkasındaki hikayenin ne olduğunu merak etmekteler. Bu oyunda çeşitli klanlar var ve her oyuncu bir klan olarak yani Aloy olarak dünyaya gözlerini açıyor.

Aloy isimli karakterin diğer karakterlerden öne çıkan bir yönü var. Bu özellik onun ailesi tarafından terk edilmiş bir karakter olmasıdır. Oyunu oynamaya başlayan herkes hikayeyi tüm ana hatlarıyla öğreniyor ve diğer hikayeleri de öğrenmek için sabırsızlanıyor. Bu açıdan, oyunun kendine has birtakım özellikleri merak duygusunu kamçılıyor.

Horizon Zero Dawn İncelemesi

Horizon Zero Dawn İncelemesi

Oyundaki Görsel Unsurlar

Horizon Zero Dawn incelemesi konusunda bir diğer açıklanması gereken nokta oyunun arka plandaki görsel unsurlarıdır. Aksiyon alanında en başarılı örneklerden biri olan bu oyunda yer alan doğa ve hayvanlar oldukça ilgi çekici bir hal alıyor. Her oyuncu yeni bir oyunu satın aldığında ilk olarak oyunun sürükleyici olmasına bakar.

Bir sonraki adımda kendisini farklı bir dünyaya taşıyacak bir oyun son derece zaman ayrılan ve sevilen bir oyun haline gelir. Horizon Zero Dawn sahip olduğu farklı ortamı, gelecekten izler taşıması ve maceracı ruha sahip bireylere hitap etmesi açısından son derece popüler hale gelmiştir.

Horizon Zero Dawn sizi içine aldığı olağanüstü dünyası açısından oldukça bilinen bir oyundur. Herkesin özlemini çektiği doğal yaşam bu oyunun içerisinde oldukça fazla olarak bulunuyor. Doğa özlemi çeken, araştırmacı ruha sahip olan ve keşfetmeye meraklı her birey bu oyunu oynamalıdır. Yaşadığımız kentin sıkıcı atmosferi, stresli iş veya okul yaşamı, sorumluluklar ve ekonomik meselelerden uzak kalmak isteyen herkes bu oyunun çektiği ortama dahil olmalıdır.

Etkileyici Karakterler

Horizon Zero Dawn incelemesi denildiğinde oyunun içerisinde yer alan karakterlerden söz etmemek olmaz. Bu oyunda oyuncular olağanüstü karakterleri görerek oldukça şaşırtıcı ve etkileyici bir alanın içerisine dahil olacaklar.

Diğer düşman klanlara karşı mücadele yürütürken kendi karakterinin hikayesi de öğrenilecek ve çeşitli silahlar edinilecektir. Oyunun içerisinde birçok farklı özelliği barındıran karakterle tanışıldığında savaşçı ruh daha da kamçılanacak. Oyundaki karakterlerin öne çıkan yönleri keşfedildikçe daha farklı stratejiler geliştirilecek ve oyunun diğer püf noktaları yakalanacaktır.

Avlanma ve Ticaret Yaparak Güçlenme

Horizon Zero Dawn oyununda önemli bir diğer ayrıntı oyun içerisinde av kültürünün son derece gelişmiş olmasıdır. Oyun ilerledikçe çeşitli hayvanlar avlanabiliyor ve ormanda yetişen bitkilere sahip olunabiliyor. Bu sayede avcılık ve toplayıcılık sayesinde önemli bir gelir etme şansı yakalanabiliyor.

Peki, gelir nasıl elde ediliyor denildiğinde oyunun içerisinde bir de pazar bulunduğu hatırlatılmalıdır. Bu pazara avlanan hayvanlar ve toplanan meyve sebzeler getirilerek satışa sunuluyor. Hayvan ve bitkinin dışında çeşitli metaller de satılarak oyunda daha güçlü olunabiliyor.

Ayrıca bu pazarda ihtiyaç duyulan herhangi bir materyal var ise diğer tüccarlardan temin etmek mümkündür. Bu sayede savaşçı ruh daha rekabetçi bir hale geliyor.

Haritadan Faydalanın

Horizon Zero Dawn incelemesi makalesinde önemli bir diğer bilinmesi gereken faktör oyun içerisinde yer alan haritadır. Oyunun içerisinde nereye gideceğiniz ve nasıl hareket edeceğinize dair bir navigasyon sekmesi yer alıyor. Burada haritayı açarak çeşitli yön belirlemeleri yapabilir ve istenilen yere ulaşılabilir. Örneğin toplanan bitkileri satışa sunmak üzere pazar yerine ulaşılmak istendiğinde haritadan faydalanmak mümkündür.

Horizon Zero Dawn İncelemesi

Saldırı Stratejileri Oluşturma

Bu oyunda savaşın kuralları bizzat oyuncular tarafından belirleniyor. Yani belli bir strateji oluşturularak rakiplere saldırmanın çeşitli yolları var. Bu yollar arasında, gizlenme teknikleri, doğada bulunan materyalleri kullanarak farklı silahlar yaratma ve diğer karakterlerden yardım alarak bir ekip oluşturma gibi çeşitli saldırı teknikleri mevcuttur. Doğa savaşçılara her zaman saklanmak için çok güzel imkanlar sunar.

Ağaçlar, çeşitli çalılıklar, mağaralar, tümsekler, tepeler gizlenme ve plan yapma için çok güzel yerlerdir. Burada yaratılacak plan düşmanı yenme konusunda atılacak adımların da her aşamasının tasarlanmasını sağlar. Bu oyunda yer alan doğal saklanma yerleri rakipleri şaşırtmak isteyen ve stratejiye uygun davranan herkese uygundur.

Rakipleri alt etmenin birçok yolu olduğu bu oyunda keşfedilecek ve gerçek bir savaşın sahada nasıl kazanıldığı da öğrenilmiş olacaktır. Herkesin tarihte okuduğu ve belgesellerde izlediği o farklı atmosfer bu oyunun içerisinde yaratılmış ve oyun tutkunlarına sunulmuştur.

 

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*