Google Stedia Türkiye’ye Ne Zaman Gelecek?

18 Gösterim
0

Google Stedia bir yetkilinin vermiş olduğu cevap doğrultusunda yerine getirilmesi gereken birkaç görevin olduğunu söylemiştir. Bunlar oyunun lisanslanması, ödeme planı ve diğer tekniklerdir. Eğer kısa bir şekilde söylersek yani anlaşılır şekilde söyleyecek olursak Google Stedia bulut oyun servisidir diyebiliriz. Google Stedia Türkiye çıkış tarihi de çokça merak edilmektedir.

Günümüzde teknoloji oldukça gelişmiştir ve gelişmeye de devam etmektedir. Bu gelişen teknolojiyle beraber bulut servisleri de bilim kurgu filmleri ile beraber benzer özellikler yakalamaya başladı. Ayrıca Google Stedia bazı ülkelerce kullanılmaya başlanmıştır. Hal böyle olunca Türkiye’deki kişiler de Google Stedia ne zaman Türkiye’de kullanılabilir ne zaman Türkiye’ye gelecek gibi sorular sormaktadırlar.

Eğer Google Stedia Türkiye’ye gelirse kullanıcılar istedikleri şekilde oyun oynayabilecekler. Tabii ki belirli bir ücret ödenecek fakat ödenen ücret karşılığında da kullanıcılar kendi oluşturmuş oldukları kütüphanelere ücretsiz olarak oyun ekleyebileceklerdir.

Google Stedia Nedir? – Google Stedia Türkiye

Yukarıda çok kısa bir şekilde söylemiş olduğumuz gibi bir bulut servisidir. Fakat tabii ki bu kadar sınırlı değildir. Çünkü hem üreticileri hem oyuncuları hem de oyunun geliştiricileri farklı bir oyun platformu oluşturmuşlardır.

Google Stedia kesinlikle ne akıllı telefonla ne tabletle ne de konsolla sınırlandırılmamıştır. Yani oyunu oynayanlar canları hangi cihazdan oyuna girmek isterse girebilecektir. Olduğunca da üst seviyeye sahip bir oyun platformudur diyebiliriz. Yani kişilerin sürekli olarak oynamış oldukları oyunlardan olamayacaktır. Aslında bir nevi oyunlarda eski düzen gidecek ve yeni düzen gelecek de diyebiliriz. Yani kısaca özetlersek tamamen kişilerin yararına olacaktır.

Çevrim içi oyun oynanabilecektir ve bu özellikler sayesinde oyun oynayan kişiler maliyet açısından hem rahatlamış olacaklar hem de oyunlarını rahat bir şekilde oynayabilecekleridir.

Google Stedia Türkiye

Google Stedia Türkiye

Sistem Nasıl Bir Şekilde Çalışmaktadır?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz üzere kullanıcılar aylık olacak şekilde belirli bir ücret öderler. Ödemiş oldukları ücretler sayesinde de çevrim içi olarak oyunlarını oynayabilirler ve kütüphanelerine de oyunlar ekleyebilirler. Ayrıca bilgisayarda ve konsollarda bulunan ekran kart, ana kart bu platformda da bulunmaktadır. Ekran çözünürlüğü ise oldukça iyidir yani kullanıcılar oyunlarını oynarken rahat edebileceklerdir ve kesinlikle takılma olmamaktadır.

Böyle bir gelişim ile artık grafik işleme de sona ermiştir. Yani bu demek oluyor ki çözünürlüğü az olan bir oyun bile bu platformda rahatlıkla oynanabilecektir. Bu kolaylığı sağlayan şey ise Google Stedia dünyada bulunan yani merkezi olan yerdeki GPU adındaki güçlü grafik işlemcileri sayesindedir. Mesela bu özellik sayesinde 4K çözünürlüğüne sahip olan bir görüntü 60 kare olan akışla rahatça sağlanabilir.

Ayrıca platform üzerinde bulunan oyunlar USB kumandalarla çalışabilecektir. Son olarak ise edinilen bilgiye göre de Google veri merkezine bağlanabilen kumanda da dijital ortama sunulacaktır.

Özellikleri Nedir?

Aslında yukarıda biraz bahsetmiş bulunmaktayız. Telefon, tablet veya herhangi bir cihazda da oyun oynanabilecektir ve çevrim içi özelliğe sahiptir. Bu sayılanlar ise belirli bir ücret karşılığında olacaktır. Fakat platformun bu özellikleri dışında da özellikleri bulunmaktadır.

Bu özellikler şu şekildedir:

 • İstenilen oyun kısa bir süre içinde indirilebilecektir.
 • Bazı platformlarda alınan aylık ücret bu platform için de alınacaktır.
 • Maliyet yönünden oldukça tasarruf edilecektir. Yani pahalı olan konsollar ve oyun bilgisayarları yerine bu platform üzerinden kullanıcılar özellikle de oyun tutkunları daha kolay ve rahat şekilde oyunlarını oynayabileceklerdir.
 • Oyunu nereden oynamaya başlarsanız başlayın çıkış yapıldığı anda oyunun kaydedilmiş olmasıyla beraber oyuna kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.
 • Oyun, konsollarda olduğu gibi birçok kişiyle oynanabilecektir. Kısacası multiplayer olacaktır.

Yukarıda saydıklarımız Google Stedia platformunun özellikleridir. Bu saymış olduğumuz özellikler sayesinde kullanıcılar çok daha konforlu bir şekilde oyun oynayabileceklerdir. Aslında böyle bir platform devrim niteliğindedir diyebiliriz.

Google Stedia İle Hangi Oyunlar Oynanabilir?

Platform üzerinde ilk etapta bulunacak oyun sayısı 3 adet olarak düşünülmüştür. İlk başta Assasin’s Creed, Odyssey gibi oyunlar deneme amaçlı olmak üzere kullanılmıştır. Ve bu oyun ücretsiz olarak kullanılmıştır.

Diğer oynanabilecek oyunlar ise şu şekildedir:

 • Cyberpunk 2077
 • Superhot
 • Kine
 • Watch Dogs: Legion
 • Orcs Must Die 3
 • Darksiders Genesis
 • Gods and Monsters
 • Mortal Kombat 11
 • Windjammers
 • Destory all Humans
 • Grid
 • Samural Showdown
 • Farming Simulator 19: Platinum Edition
 • Elder Scrolls Çevrimiçi
 • Borderslands 3
 • Titan 2’ye Saldırı: Son Savaş

Yukarıda listelemiş olduğumuz oyunlar Google Stedia platformu üzerinden oynanabilecektir.

Google Stedia Türkiye

Google Stedia Türkiye

Platform İle Amaçlanan Nedir?

Bu platform düşünüldüğü zaman kullanacak kişilerin aklına Play Station’a ait olarak bulunan Now serisi ve XBOX gelişimini de yapmış olan Microsof içinde bulunan Project xCloud gelebilir. Ayrıca bunların dışında oyuncuların üretimini yaptığı Twitch de bu platforma benzemektedir.

Aslında yukarıda bu platform ile nelerin amaçlandığını söyledik. Yukarıdaki özellikler sayesinde Google Stedia platformunu kullanacak kişiler çok daha rahatlıkla oyunlarını oynayabileceklerdir. Hatta şunu söylersek bu platformun amacı ve etkisi daha iyi anlaşılacaktır. Konsolla oynanan oyunlar artık bu platform üzerinde oynanabileceğinden dolayı diğer platformların ilerlemesi ve kalıcılığını koruması çok daha güç hale gelecektir.

Ayrıca şunu da söylemeliyiz ki ülkede çoğunluk Youtube üzerinde çok fazla oyun videosu izlemektedir. Yani aslında bu videoları izleyen kişiler sayesinde Youtube ve bu platform entegre olmuştur. Oradan videolarını izleyen kişiler platformdan da rahat bir şekilde oyunlarını oynayabileceklerdir.

Oynadıkları oyunları da platform üzerinden kaydedebileceklerdir. Bu durumla beraber aslında oyunlarını kaydeden kullanıcılar Youtube üzerinden daha fazla oyun videosu izleyecekler ve bu izlenme sayısıyla beraber reklam gelirleri de artış gösterecektir. Böylece Google Stedia hızlı bir şekilde ilerlemesini yürütecektir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*