Fortnite Apple’da Olacak mı?

46 Gösterim
0

Fortnite Apple oyuncuların 4 kişilik gruplar oluşturarak oynadığı, bir nevi Left Dead 4 ve Minecraft karışımı bir oyundur. Oyunda çeşitli görevler yerine getirilir, temelini Save the World oluşturur. Şuan ki haline getiren mod olan BR ise eylülde çıkış yapmıştır. Fortnite Epic Games şirketi ile ortak olarak piyasaya sürülmüştür. Epic Games oyun şirketleri arasında en iyisidir, çoğu kaliteli oyun buradan çıkmaktadır.

Fortnite özellikle son yıllarda Battle Royale modu sayesinde çok daha fazla popüler olmuştur. Fortnite strateji gerektiren fakat bir o kadar da eğlenceli olan bir oyundur. Öğrendikten sonra görevleri başarı ile tamamlamak için bağımlısı bile olabilirsiniz. Fortnite çıktığı günden beri android ve iOS üzerinden ücretsiz olarak indirilmektedir. Fakat bu son dönemde tüm Fortnite severleri şoke eden bir haber ile iOS ve Google Play üzerinden kaldırıldı ve Apple ile aralarında ciddi sorunlar oluşmaya başladı, hatta davalık oldular.

Başrolde Yine Epic Games

Epic Games her ay, hafta olayları ile gündeme gelen bir oyun şirketi. En son A Total War Saga: Troy oyununu 24 saatliğine ücretsiz olarak dağıtılması çok konuşulmuşken şimdi bu olay ile daha da çalkalandı. Bunun sebebi ise Fortnite artık Apple ve Play Store üzerinden kaldırıldı. Dünya üzerindeki en popüler oyunlardan biri olan Fortnite Apple üzerinden kaldırıldı fakat geri gelecek mi, herkesin çok merak ettiği bir soru.

Apple neden kaldırdığını açıkladı fakat bu Epic Games için yeterli olmalı ve yasal işlem sürecine girme kararı aldı, dava açtı. Epic Games İOS ve Android için yeni bir ödeme sistemi getirdi ve bunu Fortnite oyununa da ekledi. Fakat bu yeni ödeme sistemi Apple’ın hiç hoşuna gitmedi. Çünkü oyun içi satın alımlar Apple ve Google’a %30 komisyon gitmesini engelliyor ve böylece oyunlar, oyuncular %20 daha fazla kar ediyor.

Bu durum oyuncular için çok iyi bir şey ancak çok sayıda kullanıcı olduğu düşünülürse Apple için çok büyük bir zarar olabilir. Apple bu duruma müdahale etmek için oyunu Store’dan kaldırdı ve ardından Google Play’de ona katıldı. V-bucks satın alma seçeneği sonrası alınan karar ile beraber Epic Games bu duruma bir hayli sinirlendi ve haklarının yendiğini düşünerek dava açtı. Normalde 9.99 dolara satılan V-bucks, yeni karar ile 7.99 dolara satışa çıktı.

Fortnite Apple'da Olacak mı?

Fortnite Apple’da Olacak mı?

Tekrar Gelir Mi?

Apple Epic Games üzerinden doğrudan ödeme alınmasının uygun olmadığını ve Apple Store ilkelerine aykırı olduğunu söyledi, fakat Epic Games geri dönüş yapmayacağını bildirdi. Apple durumu çözmek için çok çaba sarf etti, tekrar uygulamayı almak istedi fakat Epic Games farklı yollara yöneldi. Fortine Apple ile bundan sonra biraz zor anlaşma yapar gibi görünüyor. Şuan Apple üzerinden indirenler oyunu oynamaya devam edebiliyor, herhangi bir oyundan atma yok. Fakat 2. Bölüm 3. Sezon 13.40 versiyonu şuan ki versiyon ve güncelleme geldiği zaman oyunu oynayamayacaklar çünkü güncelleme gerçekleşmeyecek ve güncelleme olmazsa oyun açılmaz. Fortnite sık sık güncelleme yapan bir oyundur.

Apple Ne Diyor?

Burada Apple kendine göre haklı, Epic Games ise oyuncularının haklarını savunduğu için haklı. Fakat Apple’a göre tüm geliştiriciler için eşit olarak uygulanan, oyuncuların güvenini koruyan kurallar ve ödeme yöntemleri ihlal edildi ve bu kabul edilebilir bir şey değil. Apple ile 10 yıldır iş birliği içinde olan Epic Games artık kendine özel kurallar altında olmak istiyor gibi görünüyor, fakat Apple tüm geliştiriciler için eşit bir oyun alanı sunma fikrinden vazgeçmiyor. Bu ihlal durumunu çözmek ve tekrar Fortnite Apple işbirliğini sağlamak adına çaba gösterdiklerini ifade ediyorlar.

Dava Süreci

Şuan Epic Games ve Apple birbirlerine karşı davalı olarak gözüküyorlar. Epic CEO’su Tim Sweeney bu işin Monopoly effect yani tekelleşme olduğunu Twitter hesabından attığı bir tweet ile ilan etti. Apple sırf kendi markalarının telefonlarını, tabletlerini kullanıyor diye onlardan komisyon olarak %30 almak zorunda değil, o zaman bütün Apple kullanıcılarından vergi alsın şeklinde bir açıklama yaptı ve durumun kendi görüşleri üzerinde nasıl olduğunu belli etti. Bu durum bir nevi Apple’a karşı yapılan protesto. Uzun zamandır planlandığı ve Apple’ın böyle bir geri dönüş yapacağı bilindiği düşünülüyor. Buda da dava açtıktan hemen sonra bir parti yapmaları ile kesinleşiyor.

Fornite Apple

Fornite Apple

Fortnite Dava Sonrası Partisi

Fortnite Apple ile araları bozulduktan sonra oyun üzerinde bir parti tadında turnuva hazırladı.

Kazanan binlerce kişiye

  • Tablet
  • Telefon
  • Bilgisayar
  • Playstation

Gibi ekipmanlar vereceğini açıkladı. Bu ekipmanları dağıtması da elbette kullanıcılarını Apple kullanmaktan uzaklaştırmak içindi. Turnuvaya binlerce kişi katıldı ve kazananlar ekipmanlarına kavuştu.

Apple ile dalga geçercesine birde yeni karakter ekledi. Bu karakter elma kafalı, kötü adam figürü. Onu Apple’ın sahiplerine ithafen oluşturduğu düşünülüyor. Ayrıca 1984’te yayınladığı bir reklam ile de anlamlı bir gönderme yaptı. Reklam 1984 romanından esinlenmiştir, reklamda çekiçle koşan kişi Apple’ı başlattığı isyanda Apple’ın devrim gibi ödeme seçeneklerini temsil etmektedir.

Epic Games oyunda kendisini Apple’ın yerine koymuştur ve Fortnite animasyonlarını eklemiştir. Bu sefer düzeni bozan Epic Games ve yıkılan taraf Apple olarak gösterilmiş. Tüm bunlar tekrardan Fortnite Apple üzerine gelir mi sorusunu bir kez daha akıllara getiriyor.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*