Fall Guys İncelemesi

53 Gösterim
0

Yeni dönem oyunlar arasında şüphesiz en çok sevileni Fall Guys oldu. 2020 hatta gözüküyor ki 2021 sezonunda en çok oynayan oyunlar arasında yer alacak. Bütün adı Fall Guys Ultimate Knockout, Battle Royal türüne şiddet olmadan yaklaşan bir oyun türüdür. Renkli karakterleri ve görsel efektleri ile biraz daha küçük çocuk oyunlarını andırsa da aslında 30-40 yaşındaki kişilerin bile oynadığı bir oyundur. Özellikle zıplama hareketleri ile Wipeout şovunu akıllara getiriyor. Fall Guys incelemesi merak edenlere gelsin.

Battle Royal’in Masum hali: Fall Guys

Günümüz oyunlarında silahların, haritalar içinde koşturan askerlerin, tankların, düşmanların olduğu Battle Royal oyunlar oldukça popüler. 7’den 70’e herkes bu tarz oyunları severek oynuyor. Fakat fazla şiddet içerdiği için bir kesim tarafından da hoş karşılanmıyor. Eğer ki şiddetin ön planda olduğu oyunlardan hoşlanmıyorsanız Fall Guys tam size göre.

Benzer özelliklere sahip ancak silahlar, askerler yok sadece renkli koşturan karakterler var. Fall Guys incelemesi için ilk denecek şey, PC ve Playstation 4 için çıktığıdır. Oyun PC üzerinde ücretli, ağustos 2020 içinde Playstation adına güzel bir fırsatı var, ücretsiz. Playstation Plus kullanıcıları içinde ücretsiz olarak erişim sağlanıyor. Aslına bakılırsa Rocket League ile de benzerlikler var.

Fiyatları;

  • Standart sürüm için 38 TL
  • Collector’s sürümü için 50 TL

Olarak belirlenmiş. Fall Guys’ın piyasaya çıkışı ise 4 Ağustos’tur.

Fall Guys Oyunu

Fall Guys Oyunu

Fall Guys İlk İzlenim

Oyun ile alakalı oyuncuların ilk söylediği şey sunucu problemlerinin yaşanması. Fall Guys incelemesi için şu denebilir ki, doğru düzgü ilerleme kaydedilmemiş, oyun hep kasmış ve kupa alımları bir hayli zorlaşmış. Fakat bu ilk çıktığı zamana ait, ilerleyen dönemlerde düzeleceği kesin. Örneğin oyun içinde bir alana girildiğinde direk atılma gibi durumlar yaşanmış. Sunucu hatalarındaki en büyük sebep, yeni çıktığı ve çok beğenildiği için milyonlarca kişinin girmeye çalışmasıdır. Oyun türü de bulmaca, platform olarak geçmektedir.

Fall Guys Nasıl Bir Oyun?

Oyun 60 kişinin bulunduğu bir parkurda başlıyor, tüm karakterler online olarak oyunun içinde yer alıyor. Oyuna arkadaşlarınızla veya tek başınıza katılabilirsiniz. Oyun farklı bölümlerden oluşuyor ve ilk girdiğiniz yer parkur havuzu oluyor.

Her bölümde farklı bir parkura denk geliniyor fakat mod seçimi bulunmuyor, yani ne denk gelirse. Seçim esnasında çark gibi bir şey çıkıyor ve orada tüm modlar hızlı bir şekilde ekrandan geçiyor, en son durulan mod açılıyor. Amaç parkurda hayatta kalabilmek.

Engebeli parkurda zıplamalar, dönen daire üzerinde ilerleme gibi engeller var. 60 kişi arasından 30-40 tane yarışı bitiren 2. parkura geçmeye hak kazanıyor. Bu aynen bu şekilde 2, 3, 4 şeklinde ilerler. Oyuncu yavaş yavaş azalır fakat azalmazsa takımlara ayrılır. Final bölüme sadece 1-2 kişi katılır ve orada da benzer mini oyunlar yer alır. Parkurda ilerlerken çok sayıda karakter bir arada bulunduğu için engellerden çok karakterler engele dönüşüyor, fakat bu oldukça eğlenceli. Fall Guys incelemesi için denecek şey, yarış çizgisini ilk geçenler arasında yer alabilmek. Mini oyunlarda diğer Battle Royale benzeri oyunlarla benzerlik gösteriyor.

Oyunun En Önemli Özelliği

Fall Guys incelemesi için denebilecek en önemli şey, oyun saatlerce oynansa bile asla sıkmıyor. Karakterler ve oyun parkurları renkli ve oldukça eğlenceli. 20 kere üst üste oynansa bile asla sıkmıyor, fakat finale kalmak ve kazanmak oldukça zor. Mini oyunlarda hafıza kartları gibi bilindik oyunlar bulunuyor ve yarışlar oyuna daha da bağlanmayı sağlıyor.

En güzel yanlarından bir diğeri de karakterleri kendiniz seçebiliyor olmanız. Karakterinizi kendiniz seçebilir, ona farklı duygu görüntüleri ekleyebilirsiniz. Kostümünü at, dinozor, arı gibi figürlerden seçebilirsiniz.

Fakat oyunda kostümler için 2 farklı birim var. Birinde oynayarak kazanabiliyor veya gerçek para karşılığı satın alabiliyorsunuz, diğerinde ise taca benzer bir birim var ve sadece para karşılığında alınanlardan oluşuyor. Ayrıca oyundaki karakter adınızı da para karşılığında değiştirebiliyorsunuz.

En güzel yanlarından biri savaş bileti diğer oyunlardaki gibi mikro ödeme sistemi ile satın alınmıyor, tamamen ücretsiz. Fakat sezon değişiklikleri ile sıfırlanıyor ve bu sistemde toplam 40 seviye yer alıyor. Sevilen bir başka yanı ise oyundaki sesler ve müzikler. Karakterler her zıplamalarında komik sesler çıkarıyor ve arka fondaki müzik rahatsız etmiyor.

Falll Guys

Falll Guys

Basit Ama Etkili

Bölümler, geçişler ve görünüm oldukça başarılı. Oyunda çok basit gibi görünüyor fakat oynayış biraz daha farklı. Oynarken kontrol tuşlarından sadece analog tuşunu kullanıp ilerliyor, x ile zıplıyor, kare ile ileri atlıyor ve R2 ile tutma olayını yapıyorsunuz. Bunlar dışında başka bir kontrole gerek yok, oyunun amacı zaten oyunu oynayanları sıkmadan eğlendirmek, eğlenceli olması ile kafa dağıtmak için birebir.

Oyun eğer finale kadar ulaşırsanız yaklaşık olarak 15 dakika sürüyor ki buda rekabet için oldukça ideal bir süre. Oyun basit olduğu için puan toplamak da zor değil, puan topladıkça seviye atlayabilir ve mağazadan kozmetik eşyalar satın alabilirsiniz.

Oyunla alakalı en olumsuz özelliklerden biri şans unsuru çok yüksek olması, grafik ve fizik hatalarının olmasıdır. Fakat tüm bunlar oyunun eğlenceli ve renkli olmasını kapatacak şeyler değil. Arkadaşlarınızı toplayarak beraber renkli parkurlar arasında keyifli dakikalar geçirebilirsiniz. Fall Guys incelemesi bu şekildedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*