ETS 2’de Tır Dorsesi Nasıl Satın Alınır?

410 Gösterim
0

Eğer “Tır dorsesi nasıl satın alınır?” derseniz ilk önce dorsenin ne olduğunu açıklamamız gerekir. Tır dorseleri, taşıma araçlarının arkasında bulunan kasalardır. Aynı zamanda dorseye tryler de deniyor. ETS 2 ise, bir kamyon simülasyonu olan bir oyundur. Euro Track Simulation 2 olan açılımlı oyun, SCS Software tarafından piyasa sürüldü. Oyunu Linux, MacOS ve Windows gibi işletim sistemlerinde oynayabiliyorsunuz. Oyunda yüzden fazla harita mevcut olup gerçek hayattaki gibi bir tır sürebilme tecrübesi yaşayabilirsiniz.

ETS 2’de Bulunan Dorse Modelleri

Oyunda satın alınabilir dorseler 1.32 güncellemesinin gelmesiyle oyuncularla tanıştırıldı. Dorse satım noktalarından satın alarak, servis dükkanlarından kendinize özel bir şekilde kişiselleştirebiliyorsunuz. Peki, tır dorsesi nasıl satın alınır? Bu konuya geçmeden önce dorse satın aldıktan sonra yapabileceklerinizden bahsedeceğiz. Eğer Kargo Market görevlerini yapabilmek istiyorsanız, bunun için bir dorsenizin bulunması gerekiyor.

ETS 2 Dorsesi

ETS 2 Dorsesi

Eğer ilk dorsenizi satın almadıysanız, güncellemelerle gelen satın alabileceğiniz tüm dorse modelleri şunlardır:

 • 8 farklı tipin ilk sırasında konteyner taşıyıcı dorse yer alıyor,
 • Daha sonra gıda tankı,
 • Kütük tankları,
 • Soğutmalı dorsesi,
 • Kuru yük dorsesi,
 • Perdeli dorsesi,
 • Açık kasa pilot dorse,
 • İzole tanker.

Bu dorselerin hepsi tekli, çiftli, B-çiftli ve de HCT zincirler şekilleri de mevcuttur. Ayrıca, 1.35 güncellemesiyle: Konteynır dorsesi; 1.37 güncellemesiyle de tahta döşemeli yükleyici dorse oyuna dahil edildi.

Dorse Satın Almak

Eğer “Tır dorsesi nasıl satın alınır?” sorunuza cevap bulamıyorsanız ETS 2’de dorse satın almayı şimdi açıklıyoruz. İstedğiniz tır dorsesini satın almadan önce belli bir miktar paranızın oyun içerisinde olması gerektiğini de unutmayın.

Dorse satın almak için:

 • Oyunu açın ve giriş yapın,
 • Oyunun ana kontrol menüsüne gelin,
 • Sürücü kimliğinizin altında, yani sol köşede Dorse Satıcıları kısmına gelin,
 • Size uygun olan dorselerin listesini göreceksiniz,
 • Bazı dorseler oyundaki ilerlemenizle açılıyor

Ayrıca bir dorseyi satın almadan önce Konfigürasyon Kişiselleştirme’ye basarak kendi zevkinize göre tasarlayabilirsiniz,

Satın alındıktan sonra varsayılan garajlardan birine dorseniz geliyor. Garajınızın içine park edilmiş halde bulacasınız. Eğer sürücü satın aldıysanız, sürücülerinizden bir tanesi bu dorseyi kullanabiliyor.

ETS 2 Tır Dorseleri

ETS 2 Tır Dorseleri

Dorse Yönetimi

Dorse nasıl satın alınır?” sorusunu cevapladığımıza göre şimdide satın aldığınız dorselerle ne yapabileceğinizden bahsedeceğiz. Dorse Yönetim ekranına, ana kontrol menüsünden kolayca girebiliyorsunuz. Yönetim ekranına girdikten yapabileceğiniz birçok seçenek var:

 • Hareket Ettirme: Sahip olduğunuz dorse veya dorseleri başka bir garaja taşıyabiliyorsunuz.
 • Satma: Sahip olduğunuz dorseleri veya dorseyi belli bir fiyata satabiliyorsunuz.
 • Adaptasyon: Bunun için atölyeye gitmeniz gerekiyor.
 • Kiralama: Bu seçenekte, yalnızca dorseyi siz kullanabiliyorsunuz. Ancak diğer kiraladığınız sürücülerin dorseyi kullanma iletişimini kısıtlamış oluyorsunuz.
 • Kullan / Ayrıl: İlk seçenekte, dorse garajınızın yanında beliriyor ve kullanmak için uygun hale geliyor. İkinci seçenekte, diğer sürücülerin dorseyi kullanması için dorseyi bırakıyorsunuz.

Dorseyi Modifiye Etmek

Dorsenizi modifiye edebilmek için Atölye’ye gidin ve Dorse Yapılandırması’nı seçin. Oyundaki seviyeniz hangi yenilikleri veya içerikleri kullanabileceğinizi değiştiriyor. İlk seçenek olarak, dorsenizin tekli, çiftli, B-çiftli olmasını seçmek. Ancak B-çiftli dorse seçebilmeniz için İskandinav ülkelerinden birinde bir garajınızın bulunması gerekiyor.

Ayrıca HCT tipi bir dorse de isterseniz yalnızca Finlandiya’da garajı bulunan oyuncular bu seçeneği seçebiliyor. Sonraki seçenek ise, dorsenin gövdesi, şekli, tipi ve şasisi yani arabanın düzeni. Bu kategoride birçok seçeneğiniz mevcut. Daha sonra istediğiniz gibi tasarlayabilir, rengini seçebilir ve ekleme yapabiliyorsunuz.

Tır Dorsesi ETS 2

Tır Dorsesi ETS 2

ETS 2’de Tır Markaları

Euro Truck Simulator 2’de toplam 7 tane gerçek tır markaları bulunuyor: DAF, IVECO, MAN, Mercedes Benz, Renault, Scania ve Volvo. Bu yedi markanın kendi modelleriyle beraber toplam 17 tane de çeşitleri de bulunuyor. Bu yazımızda sizlerin ETS 2 oyunu içerisindeki “Tır dorsesi nasıl satın alınır?” sorusuna cevap vermeye çalıştık. Umarım bu cevabın dışında oyun hakkında yararlı bilgiler de verebilmişizdir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*