E-Sporcu Nasıl Olunur?

2 Gösterim
0

Türkiye e-spor alanında ilerlemeye başladığından beri kişiler e-sporcu nasıl olunur sorusunu merak etmeye başlamışlardır e-spor ise kısacası oyun oynayarak para kazanabilmektir diyebiliriz. Yani e-spor fırsatı veren oyunlara profesyonel oyuncular alınmaktadır. E-sporda olan kişiler alanlarında uzmanlaşarak takımlarına şampiyonluk dahi getirebilirler. Türkiye’de ise e-sporu fazla takip edilen oyun League of Legends, PUBG, CS:GO ve Zula oyunlarıdır. E-spor oynayıcıları bu oyunları oynayarak para kazanabilirler.

E-Sporcu Olmak İçin İzlenmesi Gereken Adımlar

E-sporcu nasıl olunur sorusu için izlenmesi gereken adımları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Aile Desteği: En önemli olanlardan bir tanesi de aile desteğidir. Çoğu aile çocuklarının bilgisayar başında zaman geçirmesini istemez. Bunun için ilk olarak aile desteğini sağlamak gerekmektedir.
 • Bilgisayar Donanımı: Bilgisayar donanımınızın da iyi olması gerekmektedir. Oynayacağınız oyunlar 10 GB olduğunda oynamaya devam edebilecek bir bilgisayara sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için de ilk olarak bilgisayar donanmanıza bakmanız gerekmektedir.
 • Kendinizi Geliştirmek: Bilginizi, becerinizi sadece bilgisayar başında oynayarak geçirmezsiniz. Bunun için de önceden oynanmış olan oyunlara ve bu oyunların analizlerine de bakmanız gerekmektedir. Bunun dışında ise tecrübeli olan kişilerin bilgilerinden de yararlanabilirsiniz.
 • Çok Zaman Vermek: Eğer oynamış olduğunuz bir spor dalında gerçekten gelişme göstermek ve ilerleme kaydetmek istiyorsanız uzun zaman bilgisayarın başında oturmanız gerekebilir. Bundan dolayı kendinizi uzun zaman bilgisayar başında oturmaya ikna etmeli ve alıştırmalısınız. Bu duruma kendinizi alıştırmak demek sosyal hayatınızdan da feragat etmeniz anlamına gelmektedir.
 • Ekip Olarak Çalışmak: Kendinizi göstererek bir takıma girmeye çalışın. Yani bu durumu da ihmal etmeyin. Çünkü sadece kendiniz oynayarak bir ilerleme kaydedemeyebilirsiniz ya da bu konuda eksik kalabilirsiniz. Bunun için mutlaka bir takıma kendinizi göstermeye çalışın.
 • Twitch Yayını Yapmak: Bunu yapmayı kesinlikle unutmamalısınız. Eğer oynamış olduğunuz, kazandığınız maçları kaydedip daha sonra paylaşırsanız keşfedilme şansını yakalayabilir ve böylece bir takıma dahil olabilirsiniz.

Yukarıda e-sporcu nasıl olunur adımlarını anlattık. Siz de bu adımları takip ederek kendinizi gösterebilir ve bir takımda e-sporcu olabilirsiniz.

E-Spor

E-Spor

E-sporcu Olmak İçin Gerekli Olan Belgeler

E-sporcu nasıl olunur diye merak eden kişiler bu belgelerle beraber e-sporculuğa başvuruda bulunarak e-sporcu olabilirler.

Gerekli olan belgeler ise şu şekildedir:

 • İlk olarak gerekli olan şey TC kimlik numarasının beyanıdır.
 • Bu beyanı yaptıktan sonra ise aile hekiminizden dijital oyun lisansı almanız gerekmektedir.
 • Bu lisansı da aldıktan 2 adet vesikalık fotoğrafınızın olması gerekmektedir.
 • Ve son olarak yapmanız gereken şey Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın web sitesinden bir tescil fişi indirmeniz gerekmektedir. Bu indirmiş olduğunuz tescil fişini eksiksiz bir şekilde doldurmanız gerekmektedir.

E-sporcu nasıl olunur için gerekli belgeler bu şekildedir. Yukarıda saymış olduğumuz gerekli belgeleri siz de hazırlayarak bir e-sporcu olabilirsiniz.

E-sporcu Olmak İçin Herhangi Bir Yaş Sınırı Var Mıdır?

E-sporcu olmak için çok fazla bir yaşa sahip olmak gerekmiyor. Yani e-sporcu olmak için herhangi bir yaş kısıtlaması bulunmamaktadır. Eğer e-sporcu olacak kişiler 6 yaşına geldiyse e-sporcu olabilmektedirler.

Peki, E-Sporcu Lisansı Nedir?

Yukarıda da demiş olduğumuz gibi bir e-spor takımında bulunan kişi eğer kendini ilerletir ve de takımına bir şampiyonluk getirirse o alanda uzmanlaşmış demektir. Kişi bulunduğu alanda ve takımda uzmanlaştığında lisans almaktadır. Alınan bu lisansa e-sporcu lisansı denilmektedir.

E-spor Lisansı Nereden Alınır?

E-spor lisansınızı Gençlik ve Spor Bakanlığı’na giderek alabilirsiniz. Eğer kendiniz gidemiyorsanız bir veli ya da menajer gönderebilirsiniz. Ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığı’na randevusuz da gidebilirsiniz.

E-Spor Lisansının Ücreti Nedir?

Alacağınız e-spor lisansı için herhangi bir ücret ödemezsiniz. Almanız gereken lisansınız için belirtilmiş olan yani gerekli olan belgelerle giderek e-spor lisansınızı alabilirsiniz.

Lisans Süresi Nasıl İşlemektedir?

E-sporcu nasıl olunur sorusunun cevabını verdikten sonra lisans süresinin nasıl işlediği hakkında da bilgi verecek olursak şöyledir:

 • Yukarıda söylemiş olduğumuz gerekli belgeleri hazırlamanız gerekmektedir.
 • Hazırlamış olduğunuz bu belgelerle beraber Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gitmeniz gerekiyor.
 • Vermiş olduğunuz belgelerle beraber Gençlik ve Spor Bakanlığı belgelerini onaylamaktadır.
 • Son adım olarak ise Sicil lisans servisine gitmeniz gerekmektedir. Burada da diğer yapmanız gereken işlemleri yaparak lisansınızı alabiliyorsunuz.

Yukarıda lisans süreci nasıl işliyor, yapmanız gerekenler nelerdir onları yazdık. Siz de gerekli olan belgelerinizi hazırlayarak ve gerekli olan yerlere gidip işlemlerinizi yaparak lisansınızı alabilirsiniz.

E-Spor Lisansı Alındıktan Sonra Takım Nasıl Bulunmaktadır?

Aslında siz bir takım bulmak mecburiyetinde olmuyorsunuz aksine takımlar sizi buluyor diyebiliriz. Takımlar ise sizi bulurken hangi unvanda olduğunuza hangi şampiyonlukları getirdiğinize bakmaktadır. Bu bakılanların dışında ise oyuncularda hesabın hangi ligde olduğuna bakılmaktadır. Mesela hesabınız yüksek bir ligdeyse takımlar sizi hemen bünyelerine dahil edebilmektedirler.

Bu lig dışında bir de üniversite ligi adında turnuvalar bulunmaktadır. Dilerseniz bu üniversite ligi turnuvalara katılarak performansınızı sergileyebilirsiniz. Eğer yapmış olduğunuz performans ilgi çekici ve güzel ise hemen bir takıma dahil olabilirsiniz. Eğer siz de bu saymış olduğumuz herhangi bir lige sahip olursanız veya oynarsanız bir takımda bulunabilirsiniz.

E-Spor

E-Spor

E-Sporcular Ne Kadar Kazanmaktadırlar?

Aslında bu tamamen kendinizi ne kadar ispat ettiğinizle alakalıdır. Yani kazanılan ücretler oyuncudan oyuncuya göre değişmektedir. Eğer çok iyi bir oyuncu olursanız 1 milyon dolar da kazanabilirsiniz eğer orta derecede bir oyuncuysanız 15 ila 20 bin TL arasında da kazanabilirsiniz. Yani iş tamamen sizde bitmektedir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*