Dirt 5 Sistem Gereksinimleri

6 Gösterim
0

Son zamanlarda merak edilen Dirt 5 sistem gereksinimleri nihayet belli oldu. Codemasters tarafından deklare edilen gereksinimler, Steam dahil her mecrada belirtiliyor. Eğer RAM ve ekran kartı bakımından sisteminize güveniyorsanız sistem gereksinimlerine göz atabilirsiniz.

Bunun yanında, Dirt 5 bilindiği gibi Codemasters şirketine ait bir oyundur. Daha önce ki Dirt serileri yine her zamanki gibi çok sevildi. Codemasters’da bunun üzerine kolları sıvadı ve yeni oyun için çalışmalara başladı. Sonunda da beklenen çıkış tarihini ve diğer unsurları kullanıcılar ile paylaştı.

Dirt 5’in aslen efsanevi bir oyunun devam serisi olduğunu söylemekte fayda var. Hayır Dirt 4’ten söz edilmemektedir. Sözü edilen efsane, elbette ki Colin McRae Rally’den başkası değildir. İlk olarak 1998 yılında piyasaya sürülen oyun beklenmedik şekilde başarılı oldu.

Colin McRae Rally oyunu, kendisinden sonra gelecek birçok rally oyununa fikir verdi. Birçok geliştirici firma bu oyunun oynanışından ve grafiklerinde esinlendiler. Sonunda da piyasada birçok rally oyunu yerlerini aldı. Colin McRae Rally’nin de bu anlamda hız kesmediğini söylemek gerekiyor.

İkinci, üçüncü, dördüncü ve beşinci versiyonu derken birden haklı bir yeniliğe gidildi. Dirt serisi 2007 senesinde resmen başlamış oldu. Daha sonra ise Dirt’in ikinci versiyonu geldi. Son olarak ise 2020 itibariyle beşinci versiyonu kullanıcılara sunuluyor.

Dirt 5 Sistem Gereksinimleri

Dirt 5 Sistem Gereksinimleri

Dirt 5 Nasıl Bir Oynanışa Sahiptir?

Eğer Dirt 5 sistem gereksinimleri karşılanırsa, kullanıcıları tamamen yeni bir oyun bekliyor. Birçok yeni yol ve araba seçenekleri sizleri bekliyor. Adından da anlaşılacağı üzere Dirt 5’in arazi yarışlarına odaklandığı söylenebilir. Oldukça kirli ve bir o kadar da zevkli yarışları oynama şansınız bulunuyor.

Arazi araçları, stadyum süper kamyonları, rally cross ve buz yarışı sizler için bulunuyor. Bu disiplinlerden herhangi birini tercih ederek keyifli anlar yaşayabilirsiniz. Oyunda ayrıca dünyada birçok yerde yarış yapma imkanınız var. Norveç, İtalya, Arizona, New York, Brezilya, Çin ve Fas gibi konumlarda yarışıyorsunuz.

Ayrıca Dirt 5’te mevsimler ve hava seçenekleri vardır. Değişik mevsimlerde, değişik yerlerde yarışıyorsunuz. Her mevsimin kendine göre yarış etkinliği bulunuyor. Mesela New York buz yarışı etkinlikleri kış aylarında gerçekleşir. Dolayısıyla tercihinizi de buna göre ayarlamanız gerekiyor.

Bunun dışında, oyuna yeni eklenenler arasında bölünmüş ekran modu bulunuyor. Buna göre 4 kişiye kadar ekran bölünüp oynanabiliyor. Arkadaşlarınızla bol keyifli ve rekabetçi yarışlar sizlere sunuluyor.

Kariyer bölümünde bir de yenilik vardır. Bruno Durand ismine sahip rakibiniz, kariyeriniz boyunca sizlere rakiplik yapıyor. Ayrıca kariyer bölümünde sizlere tavsiyeler veren Aj Janicek isimli karakter hocanız bulunuyor.

Dirt 5 Kariyer Modu

Dirt 5 sistem gereksinimleri başlığına geçmeden önce, kariyer modundan bahsetmekte fayda var. Kariyer modu bilindiği üzere 1998 yılında yayınlanan Colin McRae Rally’den beri vardır. Bu modda kıtadan kıtaya atlar çeşitli şampiyonalara katılırsınız. Ayrıca genel yarış puanınızı da aldığınız dereceye göre yükseltirsiniz.

Kariyer modundaki başrol oyuncusu, Aj Janicek’den başkası değil. Janicek hem size akıl hocası oluyor hem de karakteriniz oluyor. Ayrıca bu modda senaryo kısmı size gerçek hayattakine benzer deneyim yaşatacak. Bunu yanında beş adet bölüm senaryolu bir şekilde sizlere sunulacak.

Beş bölümden oluşan bölümlerde kullanıcılar istedikleri yolları seçecek. Bir bölümde yani tek bir yol olmayacak. Kullanıcı tüm bunlar dışında, birbirinden farklı 9 yarış çeşidinde yarışabiliyor. Bu da oyunda 130 etkinlik ediyor.

Bu etkinliklerin hepsine kullanıcılar katılabilir. Başarılı olunan etkinliklerde, klasik olarak yeni yollar ve arabaların kilidi açılıyor. Şunu belirtmek gerekiyor ki etkinliklerde ilerleyebilmek için yarışlarda en az üçüncü olmalısınız. Aksi durumda olduğunuz yerde kalırsınız.

Stamp denilen pulları da yarışmalardaki performansınıza göre kazanacaksınız. Ne kadar birinci ve ikinci olursanız o kadar stamp sizin olacaktır. Stamplar daha çok, bölümlerdeki etkinliklere dahil olabilmek için gereklidir. Bu yüzden elinizden geldiğince stamp kazanmaya çalışın. Bir diğer anlamıyla birinci ve ikinci olmaya çalışın.

Kariyer modundaki bir diğer önemli kısımda sponsor anlaşmalarıdır. Sponsorlar gerçek dünyadaki ismiyle oyunda da yer alıyor. Birbirinden değerli sponsorlardan birini seçerek, daha iyi seviyelere çıkabilirsiniz. Sponsorlar sizlere bonuslar, iyi görüntü ve hediyeler sunarlar.

Nitekim iş sponsorlarla sözleşme imzalamakla kalmıyor. Sponsorların belirlediği görevleri de en iyi şekilde yerine getirmelisiniz. Bu görevlerin sonunda, level olarak daha üst noktalara çıkacaksınız. Bir de sponsorlar arası geçiş yapma hakkına sahipsiniz. Buna göre hangi sponsorlardan sıkıldıysanız diğerine geçiş yapabilirsiniz.

Dirt 5 Sistem Gereksinimleri

Dirt 5 Sistem Gereksinimleri

Dirt 5 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Çıkış tarihi yakın olan Dirt 5 sistem gereksinimleri bakımından ortalama sistem istiyor. Özellikle RAM konusunda sisteminizin yüksek olması, sizin için iyi olacaktır. Bunun yanında ortalama 2013 model intel i3 işlemci sizlere yetecektir. Tüm bunları düşünerek oyunu alırsanız iyi performanslar elde edersiniz.

Dirt 5 sistem gereksinimleri şunlardır;

Windows 10 işletim sistemi
İntel Core i3-2130 veya AMD FX 4300 işlemci modelleri
En az 8 GB RAM
NVIDIA GTX 970 veya AMD RX 480 ekran kartı
12.sürüm DirectX
Genişbant ağ bağlantısı
60 GB civarında depolama alanı
DirectX Compatible ses kartı
Codemasters’ın, Steam dahil birçok platformda oyun için ortalama bir sistem istediği görülüyor. Oyunun birçok açıdan gerçeğe bir deneyim sunduğu düşünülürse bu gayet normaldir.

Dirt 5’in Çıkış Tarihi Ne Zaman?

Dirt 5 sistem gereksinimleri sizlere fazlasıyla sunulmuştur. Şimdi de belki de en önemli konudan bahsetmekte fayda var. Oyunun planlanan çıkış tarihi tam olarak 16 Ekim olarak açıklanmıştır. Bu tarihten itibaren, ister Steam’den ister de fiziksel mağazalardan oyuna ulaşabilirsiniz.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*