Cyberpunk 2077 İncelemesi

9 Gösterim
0

Yeni oyun olan Cyberpunk 2077 piyasaya sürülmeden kişileri Cyberpunk 2077 incelemesi hakkında araştırmalara itmektedir. Yeni oyun henüz piyasaya çıkmadan birçok kişinin ilgi odağı oldu. Dünya çapında sevilmekte olan The Witcher 3 Wild Hunt oyununun geliştiricisi olarak bilinen CD Projekt RED tarafından geliştirilen Cyberpunk 2077, piyasaya çıkmadan merak edilmeye başlandı. Bu sebeple herkesi Cyberpunk 2077 incelemesi hakkında araştırmalara itti. Yeni oyun olan Cyberpunk 2077 incelemesi yapılmadan önce oyunun çıkış tarihini belirtelim. Yeni oyun 17 Eylül 2020 tarihinde piyasaya sürülecek.

Cyberpunk 2077 Ön İnceleme

Yeni oyun olan Cyberpunk 2077 herkesin ilgi odağı konumuna girmeyi başardı. Yeni oyunun incelemesi herkes tarafından beklenmektedir. Oyun piyasaya çıkmadan önce herkes Cyberpunk 2077 incelemesi hakkında araştırmalara koyuldu. Oyun piyasaya çıkmadan önce yapılan Cyberpunk incelemesi şu şekilde;

Cyberpunk 2077 oyununda, sibernetik güçlere donanmış bir karakter ile karşı karşıyayız. Oyunun ana karakteri sibernetik güçlere sahip bir durumdadır. Oyunun konusu tam anlamıyla bilim kurgu üzerine dayalıdır. Oyunun konusu, ölümsüzlük anahtarının bulunması üzerine kuruludur. Ana karakterimiz, ölümsüzlük anahtarının peşine düşmektedir. Oyunun hikayesinde verilmiş olan tüm kararlar, oyunun akışını değiştirmektedir.

Açık dünya oyunlarındaki başarısı ile bilinmekte olan ekipten Cyberpunk 2077’nin dünyası için de beklentiler oldukça yüksek. Witcher oyunlarından, özellikle son oyundan görülen açık dünya yeni bir açık dünya anlayışına liderlik etmektedir. Cyberpunk 2077’nin bilim kurgu temaları içinde gelecek açık dünyanın iyi olarak nitelendirilmesi için en az Witcher 3’ün dünyası gibi yaşayan, dinamik ve derin olması gerekmektedir. Çıtayı bu kadar çok yüksek tutan CD Projekt Red’in işlerinin hiç de kolay olmadığı gözler ile görülmektedir.

Cyberpunk 2077 İncelemesi

Cyberpunk 2077 İncelemesi

Demo Oyunda Gösterilenler

CD Projekt RED, Cyberpunk 2077 resmi YouTube hesabından Ağustos 2018 yılında 48 dakikalık bir oynanış demosunu yayınlamıştı. Demonun, çalışma sürecinde olduğunu, yani oyunun son halini temsil etmediğini belirtmişlerdi. Demo oyununda bahsi geçen her şeyin değişebileceğini de açıklamalarda belirtmişlerdi.

Karakterin nasıl göründüğünü oluşturmaya başlamadan önce kişiliğini oluşturmak gerekiyor. Mount and Blade oyunlarından bilmiş olduğumuz bir sistem. Bu duruma CD Projekt RED dokunuşlu hali de denilebilir. Elbette oyun içerisinde bir takım farklılıklar mevcut. Life Path yani yaşam yolu ismi verilen bu sistemin içinde karakterin karakteristik özelliklerini de üç seçenek arasından seçerek oluşturmaya başlanmaktadır.

Oyun içinde deneyimi büyük ölçüde etkileyeceği düşünülen bu kısım son derece güzel tasarlanmış. Bizi, karakterimiz ile daha oynamadan kendisiyle aramızda bir bağ kurmaya, onun rolüne geçmeye hazır hale getiriyor. Bunun devamında karakterimizin vücut şeklini, saç şeklini, dövmelerini, ten rengini, makyajını ve daha birçok özelliğini değiştirebiliyoruz. Bunun için karakter oluşturma ekranına geçiyoruz.

Karakterin görsel özelliklerinden ziyade, RPG’lerden alışık olduğumuz özelliklerde mevcut. Bu özellikler arasında; güç, dayanıklılık, zeka gibi normal özellikler bulunmaktadır. Bu özelliklerin yanı sıra refleksler, teknoloji ve havalılık gibi birçok yetenek puanları verilebilir ilginç özellikler de oyun içerisinde mevcuttur. Cyberpunk 2077’yi diğer rol yapma oyunlarından ayıran en önemli özellikleri içinde savaşçı, tank, katil gibi hazır sınıflar bulundurmaması.

Sınıf sisteminin tamamen oyunun akışına göre oluşacağını söylemekteler. Bu gayet tatmin edici bir özellik gibi duruyor. Kalıpları alıp, role girmeye çalışmak yerine oynarken kendi tarzımızı belirleyip ona göre ilerlemek, oyun deneyimimize bizim şekil vermemiz çok tatlı bir detay olmuştur. Ayrıca karakterimiz için geliştirme uygulamalarına gittiğimiz yapay zekalarda da bizi çok güzel animasyonlar beklemektedir.

Hangi parçamızı geliştirmek istiyorsak ona göre bir animasyon ile gerçekten gözümüzün önünde geliştirilmektedir. Oyunun sinematik olan özellikleri de bu anlamda çok güçlü sayılmaktadır. Çıkacak olan yeni oyun, son zamanların en çok sevilen bilim kurgu oyunu olacak gibi durmaktadır.

Cyberpunk 2077 İncelemesi

Cyberpunk 2077 İncelemesi

Oyunun Geçtiği Şehir

Oyun, Night City içerisinde geçmektedir. Hırsızlığın ve şiddetin normal bir hale geldiği, insanların yırtıcı hayvanlara dönüştüğü bir şehirdir Night City. Yaşamın güvensiz ve son derece zor olduğu, suçun paraya karışmış olduğu distopik bir metropol. İlk bakışta şehirlerin fokur fokur kaynadığını söylemek mümkündür. Her yerde dolaşan, birbirleriyle konuşmakta olan, yer yer kavga eden yapay zekalarda oyun içerisinde mevcut.

Gece gündüz döngüsü içerisinde yapay hayatlarını yaşamakta olan yapay zekalar ile canlı bir şehir oluşturulmaya çalışılmıştır. Şehir içerisinde yer alan yapay zekaların her birinin ortak bir özelliği bulunmaktadır. Bu özellikler şöyledir; kaba ve aşağılayıcı davranışlar. Oyun son zamanların en çok dikkat çekecek oyununa benziyor. Oyunun geçtiği şehir olan Night City harika bir eklenti olmuştur.

Genel İnceleme

Oyun hakkında ufak tefek detaylar verme işlemlerinden sonra, genel bir inceleme yapalım. Cyberpunk 2077 oyunu için söylenecek tek kelime; harika. Bugüne kadar bilindik tüm oyunların üst düzey kalitesine sahiptir. Grafikler açısından bu eşsiz oyun, harika bir sanat eseri olarak görünmektedir. Oyun içerisinde yer alan aksiyon sahnelerini hiç bir oyunda yer verilmemiştir.

Sanat konusunda oyun muhteşemdir. Verilmiş olan görevler, görevleri alma şekli, görevlerin yapımı ve mekanların doluluğu tam anlamıyla bir sanat eseridir. Oyundaki renkler ve grafikler gerçeği yansıtmaktadır. Oyunda bulunan karakterin önsezileri de son derece müthiştir. Girilmiş olan ortamda bulunan tüm tehlikeleri seziyor. Oyun oynamaya değer harika bir oyun.

Oyun içerisinde bulunan sesler ve müziklerde son derece uyumludur. Gerçeği yansıtmaktadır. Muazzam bir yapıt olmuştur.

Cyberpunk 2077, keşfedilmeyi bekleyen bir oyun. Grafik yapısı, animasyonlar, sesler ve müzikler son derece oyuna tat vermektedir. Oyunun çıkış tarihi 17 Eylül 2020 olarak belirlenmiştir. Birçok kişi oyunun çıkmasını beklemektedir. Bu oyunu deneyimleyebilmek adına birçok kişi sıraya girmiştir.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*