CS:GO’da E-Sporcu Olmak

6 Gösterim
0

Valve Corporation tarafından geliştirilmiş olan ve yayınlandığı 2012 tarihinden itibaren Counter Strike: Global Offensive, global oyun dünyasını kasıp kavurmaya devam ediyor. Dünyada farklı ülkelerde geniş sayıda tutkunu olan bu oyun; Espor’da en çok takip edilen oyunlar listesinde de yer alıyor. Bilindiği gibi espor; internet ortamında bir araya gelen bireylerin anlık ve beraber şekilde oyun oynayabildiği, uluslararası ve global alanda kabul gören bir spor organizasyonu olarak karşımıza çıkmaktadır. Alıştığımız spor dallarından farklı olarak sürdürülür. Espor, dijital ortamlarda yapılır ve diğer spor dallarında olduğu gibi esporda da oyuncular, lisans sahibidir. Farklı pek çok spor dalında, geniş yelpazede başarıya imza atabilen espor oyuncularını izlemekte olan ve bu heyecana dahil olmayı dileyen bireyler de CS:GO’da e-sporcu olmak için çeşitli sorgulamalar sürdürüyor. Espor bünyesinde sürdürülen çeşitli turnuvalarda; kişilerin gösterdiği performans sayesinde pek çok ödül, büyük paralar ve ün sahibi elde edebiliyor. Bu da espora gösterilen ilgilinin artmasını sağlıyor.

CS:GO'da E-Sporcu

CS:GO’da E-Sporcu

CS:GO’daki Rütbeler Nelerdir?

Bir oyuncunun, bu oyunlarda resmi bir biçimde seviyesinin belirlenebilmesi; Valve ’nin geliştirmiş olduğu rütbe sistemine dayanarak sürdürülüyor. Usta, kartal, efsanevi veya birinci sınıf yüce usta şeklinde isimlendirilmiş olan bu yüksek rütbelere ulaşabilmek demek, başarılı bir oyuncusunuz demektir. Bu sınıfların yanı sıra Global rütbeye ulaştığınız vakitte ise, dünyadaki seçkin oyuncular arasında siz de yer almışsınız demektir.

Fakat profesyonel bir esporcu olabilmek için yalnızca bu rütbelere erişebilmiş olmak maalesef ki yeterli olarak kabul edilmemektedir. Bunun temel nedeni ise espor bünyesinde yer alan takımlar, oyuncuların yalnızca rütbeleri ile ilgilenmemektedir. Rütbelerle beraber diğer platformlarda ortaya koymuş oldukları performanslar ve oyun bilgileri de değerlendirmenin bir parçası olarak göz önünde bulundurulmaktadır. CS:GO‘da e-sporcu olmak için bu noktalara dikkat edilmelidir.

Yüksek Performansı Sürekli Kılmak Gerekiyor

Deathmatch şeklinde isimlendirişmiş olan ölüm maçlarını devamlı bir biçimde oynamak ise kullanıcılar için oldukça önemli bir antrenman olarak bilinmektedir. Oyundaki hedef alma ve serilik kullanıcıların yeteneklerini sıcak tutmalarına yardım etmektedir.

Profesyonel oyuncu olarak nitelendirilen başarılı oyuncular dahi, günde en az üç saatlerini bu ölüm maçlarına ayırarak antrenmanlarını sürdürmektedir. Antrenmanları düzenli bir biçimde sürdürmek kullanıcılar için büyük önem arz etmektedir. Bununla beraber, maçlara ait olan görüntü ve videoları da izlemek oldukça önemlidir.

Videoları izlemek kullanıcılara;

  • Profesyonel oyuncuların oyunlardaki tarzlarını tanımalarını
  • Nerede durduklarını
  • Savunma ve atak taktikleri gibi bilgilerde yardımcı olmaktadır.

Bu taktiklerle ilgili pek çok analiz elde etmek için oyuncular kayıtları izlemelidir. CS:GO’da e-sporcu olmak, bu oyunda hedefinizi doğru yerde tutabilmek, sis bombalarına karşı kör olmamak, bombayı uygun bir yere atabilmek gibi farklı pek çok püf nokta bulunmaktadır. Söz konusu olan videoları izleyerek öğrenilebilen bu önemli noktalar ile bol bol maç yapılabilmelidir. Uygulamalı olarak deneyebilme imkanı da oyuncular için sunulmaktadır.

Turnuvalarda Pratik Yapmak Şart

Bir kullanıcı, profesyonel bir oyuncu olmaya karar vermesinin hemen ardından Valve rekabet moduna da veda etmelidir. Çünkü bir sonraki aşamada ESEA ya da FACEIT platformlarına geçmektedir. Söz konusu olan bu platformlara geçerek yeteneklerini sergileyebilmektedir. Pek çok profesyonel oyuncu da bu platformları tercih eder.

Böylece, diğer profesyonel oyunculara karşı olarak üst seviyelerde mücadele verebilirler. Yeteneklerini ve oyun stillerini bir üst düzeye daha iyi bir biçimde taşıyabilirler. Profesyonel oyuncuların dikkat etmesi gereken en önemli konuların başında doğru ekipman seçilmesidir. Kullanılan ekipmanların rahat ve doğru kullanılabilir olması gereklidir. Aynı zamanda öneminin farkına varılmamış olsa da kulaklık da önemli bir detaydır.

Düşman takımların hareket sesi, görme açıları olmasa dahi rakip oyuncuya karşı rekabetin kazanılmasında öne çıkmaktadır. Oyun içerisinde doğru silahın seçimi, maçın deneyimini arttırabilmek ve oyun hakkında tecrübe kazanılması açısından önemlidir. Rastgele silah seçimi yerine, hangi silahla kontrol daha iyi sağlanabiliyorsa o seçilmelidir.

CS: GO

CS: GO

İdman Programlarına Harfiyen Uyulmalı

Profesyonel ve başarılı şekilde CS:GO’da e-sporcu olmak için pek çok maça ait videolar izlenerek diğer kullanıcılar analiz edilmelidir. İdman programlarına uyum gösterilerek bolca Deathmatch yapılarak profesyonel oyuncuların da yer aldığı turnuvalarda bulunarak sık sık pratik yapılmalıdır. Bu aşamalarda önem arz eden konuların başında kullanıcıların kendilerine uygun bir idman programı oluşturmuş olmasıdır. Bu antrenman programına harfiyen uymak gerekir. Örneğin bir kullanıcı; maç kayırlarını seyretmesinin ardından ölüm maçları moduyla alıştırmalarını sürdürmelidir. Ardından ise, profesyonel maçlara giriş sağlayabilir.

Oyuncuların Dikkat Etmesi Gereken Diğer Noktalar Nelerdir?

CS:GO’da e-sporcu olmak için, alıştırma ve analiz konularının yanı sıra uyku ve beslenme düzenine de dikkat edilmelidir. Pratikler, analizler ve idman programları kullanıcıların saatlerini alabilmektedir. Bunun sonucunda vücut, bitkin ve yorgun düşebilir. Uykusuz şekilde diğer idman programlarına katılmak, maçlardan yeterli verim alamamanıza sebep olabilir. Konsantrasyon eksikliği ise, analizlerinize odaklanabilmenizi engelleyebilir.

Bu gibi durumlar, oyunların içerisinde istediklerinizi tam bir biçimde yerine getirmenizi önlemektedir. Yeterli alıştırma ve pratikler ile kendinizi hazır hissedebilir, ardından da takımlar için aktif duruma getirilen başvuruları rahat bir biçimde takip edebilirsiniz. Aynı zamanda, Türkiye Pro Ligi dahilinde göstereceğiniz başarılı performanslar aracılığıyla, üst sıralar elde edebilirsiniz. Üst sıralara çıktığınız zaman, takımların dikkatini çekebilme şansınız ve oranınız artmaktadır.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*