Bilgisayar Oyunu Oynayarak Para Kazanılır mı?

98 Gösterim
0

Bilgisayar oyunu oynayarak para kazanılır mı? Bunun cevabı evet ancak hiçbir bilginiz yoksa: Bilgisayar oyunları, bilgisayarlarda oynanabilen, insanların vakitlerini geçirmesi için sanal oyunlardır. Binden fazla bilgisayar oyunları bulunmaktadır. Oyunların sayılarının artmasıyla oyuncu kitlesi de yıl geçtikçe artmaktadır. Kimi oyunları hobi olarak oynarken kimisi de bir meslek olarak oyunları oynuyor.

Gerçek Hayattan İnternet Ortamına

Oyunlar çok eskilerden beri, genellikle çocuklarda oynanan sıklıkla bir vakit geçirme eylemiydi. Ancak teknolojinin gelişmesiyle insanlar internet ortamlarına daha fazla yenilik getirmek istediler. Sosyal medyaların artmasıyla, şirketler ve oyun geliştiricilerinin kitleleri gittikçe arttı. Şu anda her insanın kullandığı bir akıllı telefon veya bilgisayarda en az bir tane oyun bulmak mümkün.

Oyun severler, teknoloji bugünlerinkine göre gelişmiş değilken daima “Bilgisayar oyunu oynayarak para kazanılır mı?” gibi umutlara düşüp oyunlarla gelir sağlamayı çalıştılar. Ve sahiden de teknolojinin ilerlemesiyle artık bilgisayar oyunu oynayıp kara kazanmanız daha kolay bir hale geldi.

Kitlelere Hitap Etmek

Eğer aklınızda yüklü bir miktarda gelir elde etmek varsa, hiçbir temeliniz veya kitleniz yoksa bu maalesef ilk zamanlarda bu pek mümkün değil. Oynadığınız oyun eğer oldukça popüler bir oyunsa daha büyük bir kitleye hitap edebilirsiniz ancak alanında profesyonelleşmiş ya da tanınmış oyuncularla rekabet işine giremezsiniz. Bu yüzden “Bilgisayar oyunu oynayarak para kazanılır mı?” sorusunun cevabını alabilmek ilk önce güçlü bir kitle oluşturabileceğiniz konusunda kendinizden emin olmalısınız.

Gelir Elde Etme Yolları

İster bağımsız bir oyuncu olabilir veya e-spor gibi etkinliklerde takımlarda yer alabilmek için bazı kriterlere uymalısınız. Eğer bir hobi olarak oyun oynayıp para kazanmak istiyorum derseniz hırsınızın olması lazım. Piyasada çok fazla oyun oynayan yayıncılar bulunuyor bu yüzden kendinizin farklı olduğunu kanıtlamanız lazım. Peki bilgisayar oyunları oynayarak para kazanılır mı?

Yayıncılık ile Oyun

Oyun oynayarak para kazanmanın en popüler olduğu yollardan birisi de budur. Yayın yapabilmek için yüzlerce platform mevcut. En popüler yayıncılık platformlarında diğerlerine göre daha çok kitleye sahip olabilirsiniz.Ancak daha önceden de dediğimiz gibi yayıncılık sektöründe çok fazla adı bilinmiş insan var. Kendinizi gösterebilmek için farklı olduğunuzu kanıtlamanız lazım. Ayrıca, farklı olmaya çalışırken karakterinizden ödün verdiğiniz izleyiciler tarafından anlaşılırsa bu sefer yayıncılık kariyeriniz iyi gitmeyebilir.

E-spor İle Gelir Elde Etme

E-spor, adından da anlaşılacağı gibi internet yoluyla oynanan oyunların bir spor haline dönüştürülmüş halidir. Yani, genellikle e-spor maçlarında iki takım alanı oldukları oyunlarda birbiriyle yarışıyorlar. Ancak, bir e-sporcu olabilmeniz için bazı şartlarda bulunmuyor değil. Peki e-sporcu olarak bilgisayar oyunları oynayarak para kazanılır mı? Evet, kazanabilirsiniz. Ancak yer aldığınız takımın ne kadar popüler olduğuna göre kazanılan miktarlarınız değişiyor.

Peki e-sporcu olmak için kendimizi nelere hazırlamalıyız? İşte bazı dikkat etmeniz gereken şeyler:

  • En az altı yaşına gelmeniz gerekiyor.
  • Oyunlar konusunda deneyimli olmalısınız.
  • Bilgisayar donanımınızın iyi bir kalitede olması lazım.
  • Oyunculuk ruhuna sahip olmalısınız.
  • Hırslı olup maçlarda kendinize güveninizi kaybetmemeniz lazım.
  • Uykusuz vakitlere hazırlıklı olmalısınız.
  • E-sporculuğu bir meslek olarak görmelisiniz.
  • Bu mesleği yaparken, vaktinizin neredeyse hepsinin oyun oynayarak geçeceğini unutmamalısınız.

E-sporculuk göründüğü kadar kolay bir meslek değildir aslında. Bazen dinlenmek istediğiniz zaman dahi oyun oynamak zorunda olduğunuzu unutmamalısınız.

Oyun Seçimi

Oynamak istediğiniz, sizin zevkinize hitap eden oyunların çoğu kişi tarafından sevilmeyebileceği ihtimalini unutmayın. Maalesef ki, oyun oynayarak para kazanabilmeniz için biraz kendinizden ödün vermeniz gerekiyor. Yani, gelir elde edebilmeniz için kitlelere hitap etmek zorundasınız. Bu sayede, popüler kitleler sizi kolayca bulabilir ve size destek verebilir. Eğer, kendi yolunuzu kendiniz çizmek isterseniz biraz zorlanacağınızı unutmayın.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*