Amazon Luna Nedir?

38 Gösterim
0

Dünyanın en büyük e-ticaret platformu Amazon’un yayınladığı bir bildiriden sonra insanların aklında bir soru işareti belirdi ve bu soru işareti de ”Amazon Luna nedir?” sorusuydu. Hepimizin bildiği üzere dünyada bitmek tükenmek bilmeyen bir teknoloji sistemi ve buna dayalı olarak da gelişen ürünler var. Bu ürünlerden biri de Amazon Luna.

Yeni bulut oyun sistemi olan da adlandırılan Luna, veri merkezinde depolanan oyunun görüntüsünün iletilmesini sağlayarak oyunculara büyük bir fırsat sunuyor.

Bu fırsata birazdan daha yakından bakacağız. Ama ondan önce ülkemiz şartları nedeniyle fiyatının oldukça pahalı olabileceği konusun gündemde olduğunu ve bu şekilde giderse de düşmesi beklenmeyeceği iddialarını sizlere sunmak istedik. Artık daha yakından inceleyebiliriz.

Amazon Luna Ne İşe Yarar?

Amazon Luna nedir?” sorusunun yanıtını az çok verdiğimizi düşünüyoruz. Sıra geldi daha detaylı olarak anlatılmasında. Amazon Luna, konsol halinde herhangi bir oyunu indirmeden uzaktaki bir bilgisayardan oynamanızı sağlayıp bunu artık çok yakınımıza taşıyor. Gerek fiyatı ve gerek kullanışlılığı ile oyuncuların en çok aradıkları modelde bir bulut sistemi olduğunu söylemek mümkün.

Luna’nın en güzel özelliği diğer ürünler gibi düşük kalite vadetmeden içinde oldukça fazla oyunun bulunup 4k kalitede oynanabileceğini iddia etmesi. Bu durumun teknolojinin zirvesi mi olarak kalacağı yoksa yine Amazon tarafından farklı teknolojik ürünler mi duyacağız bilemiyoruz ama günümüze uyarlandığında oldukça yeni bir sistem.

Amazon Luna’nın Faydaları

Öncelikle kişiye uzun vadede yarar sağlayan bu bulut oyunu servisi kullanıcılarına gerçek bir oyun vadediyor. Bu iddialarının ne derece doğru olacağını henüz bilemiyoruz fakat haberi yapılan durum oldukça faydalı gözüküyor.

İşte Amazon Luna nedir ve tam olarak hangi özelliklerinden faydalanabiliriz:

  • Herhangi bir oyun indirmenize gerek kalmıyor.
  • Uygun bir fiyata 100’den fazla oyunu indirip oynayabiliyorsunuz.
  • Abonelik sistemi olan platformlar ile de uyumlu olacağı söyleniyor.
  • Amazon’un Twitch ile bulunan anlaşması gereği Luna ile Twitch’in uyumlu olacağı duyuruldu.

Bu ve buna benzer faydaları sebebiyle Amazon Luna’nın kullanışlı olacağını, kişiye uzun vadede kolaylık sağlayacağını söylemek mümkün. Ayrıca Amazon Luna’nın Google Stadia gibi oyun kontrolcüsünün de olacağını söylemeden geçmemek gerek.

Amazon Luna’nın Fiyatı

Amazon luna nedir sorusunun cevabını bulduğumuza göre sıra en önemli konu olan fiyatına geldi. Elbette bu ve buna benzer oyun sistemlerinde uzun süre oynayabilmek adına her ay belirli bir miktarda para yatırmanız gerekli. Kimi firmalar bu fiyatları ucuz tutmaya çalışırken kimileri ise kullanıcının cebini hiçbir şekilde düşünmüyor. Şunu da belirtmeliyiz ki teknolojinin getirdiği bu imkanlardan yararlanabilmemiz için bu ücretlere bağlı olduğumuzun farkındalar.

Amazon ise yeni teknolojik ürünü Luna’nın ücretini diğer ürünlerden daha az miktarda tutmuş. Video oyunlarını sorunsuz bir şekilde oynayabilmek için 49.99 dolar fiyat ödemeniz gerek. Ayrıca bu oyun sistemi kullanıcılarına iPhone ve iPad üzerinden ulaşabiliyor. Bunun en büyük faydası her türlü kullanıcıya kolaylık sağlayıp bu oyun konsolunun devamını sağlayabilmesi.

Ülkemize geldiği takdirde fiyat konusunda hangi kararların alınacağı ise şu anda gizemini korumakla beraber kullanıcıların uygun bir fiyata getirildiği takdirde diğer bulut oyunu servislerinin dikkat çekeceğini, onların da rekabet amaçlı fiyatlarını düşürebileceğini düşünüyorlar. Bize göre ise gayet mantıklı bir çözüm yöntemi. Amazon Luna, çıktığı ülkede popüler olmaya devam ederse elbette ki bunun bazı bulut sistemlerine yansıyacağını ve devamlılığın geleceğini düşünüyoruz. Dileriz Amazon böylesine kullanışlı cihazlar yapmaya devam eder.

Amazon Luna Nedir?

Amazon Luna Nedir?

Amazon Luna Kullanışlı Mı?

Kişiye oldukça fayda sağlayabilen Amazon Luna nedir sorusuna yanıt bulmuştuk. Şimdi de yeterince kullanışlı olup olmadığını incelemeliyiz. Birçok farklı işletim sisteminde kullanılabileceğini duyuran Amazon, ürettiği bu oyun konsolunun kanal sistemini duyurdu ve ilk açıklanan ortak firma Ubisoft oldu.

Bu sistemle abone olan kullanıcılar birçok farklı yapıyı çıkışıyla beraber oynayabilecek. Üstelik abone olan kullanıcılar ayda sadece 5.99 dolar gibi bir fiyat ödeyecek ve birçok farklı oyunu görüntüleyebilecek. Çıkardığı diğer ürünlerden oldukça farklı olan bu oyun konsolu için Amerika’da kişiler öncesinden kayıt yaptırmaya başladı bile. Üstelik bu kadar tanıtımdan sonra bunu yapmalarında haksız olduklarını söylemek mümkün değil.

Şu anda ülkemiz için ne zaman satışa sunulacağı bilinmiyor. Ancak satışa sunulacağı ilk dakikalarda çabuk tükeneceğini söylemeliyiz. Assassin’s Creed Valhalla, Far Cry 6 ve Immortals: Fenyx Rising gibi kullanıcıların en sevdiği oyunların da bu platformda olması oldukça sevindirici bir haber oldu. Oldukça güzel olan bu haber sayesinde kişiler bulut sistemiyle daha fazla ilgilenir oldu ve son zamanlarda oldukça konuşulur hale geldi. Bu birkaç duyurudan sonra pek de haksız sayılmazlar.

Kullanıcılar Amazon Luna Hakkında Ne Düşünüyor?

Ülkemizde henüz etkin olmayan bu bulut sistemi kullanıcılarımızı oldukça heyecanlandırmasının yanı sıra fiyat konusunda düşünmekten de alamadı. Bununla beraber gelişen bu bulut sistemi, içeriğinde birçok oyunun barınması ve 4k oynama avantajının bulunması elbette ki diğer cihazlardan daha ön plana çıkmasını sağladı.

Kullanıcıların faydasına olan bu özellikte daha önce görmediğimiz birden fazla özelliği bulunduğunu varsaysak da, şu anda yapılan başka açıklama olmadığından bunlarla yetinmek durumunda kalıyoruz. Elde edinilen konsol ile birlikte Amazon Luna’nın birçok farklı fonksiyonu elde edilebileceği konuşulsa da bu konuda da Amazon’dan bir açıklama gelmediğini belirtmek gerek. Bu cihaz herkese faydalı olacaktır.

Yorumlar

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlendi*